به علت مصرف بی‌رویه باید گاز از خارج بخریم

0

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: بعد از روسیه، ایران دومین کشور گازی جهان است ولی با این حال به علت مصرف بی‌رویه باید گاز خریداری کنیم.
محمدرضا میرتاج‌الدینی در گفتگو با فارس اظهار داشت: قراردادی با کشور ترکمنستان بسته شده که روزانه ۸ میلیون مترمکعب گاز خریداری کنیم که این مصرف علاوه بر مصرف سالانه ۴۵۰ میلیون مترمکعب گاز کشور است.
وی افزود: بعد از روسیه، ایران دومین کشور گازی جهان است ولی با این حال به علت مصرف بی‌رویه باید گاز خریداری کنیم.
معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: منابع گازی ۴۰ میلیارد دلار برای کشور درآمد دارد که به صورت یارانه‌ای و بدون حساب و کتاب توزیع می‌شود.
وی افزود: اگر اصلاح الگوی مصرف را به صورت بهینه رعایت کنیم به میزان ۲۰ میلیارد دلار بودجه کشور است و این در صورتی است که مصرف خود را به ۲۵۰ میلیون متر مکعب برسانیم.
میرتاج‌الدینی ادامه داد: سالانه بیش از ۹۰ تا ۱۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه برای کالاهای مختلف توزیع می‌شود که عادلانه نیست و اگر یارانه‌ها هدفمند توزیع شود مردم از ما می‌پرسند چرا تا به حال آن را اجرا نکرده‌ایم.
وی افزود: مصرف آب سالانه حدود ۰۹/۲ میلیارد مترمکعب در بخش شرب و ۸/۰ میلیارد مترمکعب در بخش شستشو و صنعت و ۸۶ میلیارد مترمکعب در بخش کشاورزی است که در این بخش نیز ۳۰ درصد استفاده بی‌رویه داریم که اگر قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به درستی اجرا شود جلوی این مشکل نیز گرفته می‌شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.