بودجه یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی مسکن امید

0

مشاور رئیس جمهور در امور هماهنگی نوسازی بافت‌های فرسوده و ناپایدار شهری با انتقاد از الگوی ساختار خواب شهر، افزود که طرح مسکن امید با هدف محله‌سازی دنبال می‌شود و صرفاً برنامه خانه‌سازی در دستور کار قرار ندارد.

به گزارش ساخت‌و‌ساز؛ نشست «معرفی ابعاد و فرصت‌های سرمایه‌گذاری طرح مسکن امید»روز شنبه در تاریخ ۱۲ اسفند‌ماه با میزبانی اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور در امور هماهنگی نوسازی بافت‌های فرسوده و ناپایدار شهری، سیدرضا میرصادقی مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران و مهدی حجت معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران برگزار شد. ترکان در ابتدای این نشست تخصصی ضمن انتقاد از نگاه سنتی به مقوله بافت فرسوده تصریح کرد: « در گذشته تنها به نوسازی خانه فرسوده توجه می‌شد اما هم‌اکنون رویکرد نوسازی در بافت فرسوده با تأکید بر محله‌سازی دنبال می‌شود.» وی در ادامه افزود: «تفاوت محله‌سازی با خانه‌سازی در برنامه ایجاد معابر، مراکز خدماتی و نیازهای محله است.» وی در ادامه به لزوم مطالعه معیشت مردم اشاره کرد و گفت: «در گذشته کسب موافقت ساکنان محله به‌منظور تجمیع برای دستیابی به عرصه یکپارچه نوسازی سال‌ها به طول می‌انجامید اما در طرح جامع مسکن امید شاهد بستری عرصه آماده و پویا پیرامون خانه‌ها و کاربری‌های فرسوده هستیم که در اختیار توسعه‌گران قرار می‌گیرد.

سازوکار محاسباتی و تقسیم وظایف در برنامه مسکن امید در این نشست از سوی میزبانان شرح داده شد. بر این اساس شهرداری مالکیت زمین‌ها را بر عهده دارد و توسعه‌گر نیز مسئولیت ساخت را بر عهده می‌گیرد. در نتیحه سهم هریک از طرفین برپایه قردادی مشترک به شکل برابر و ۵۰-۵۰ تأمین می‌شود. از سوی دیگر توسعه‌گران مجاز هستند سهم خود را طبق برنامه بودجه‌بندی‌شده و دنبال کنند و شهرداری نیز سهم خود را به ساکنان مقیم منطقه اهدا کرده و منافع شهری خود را تأمین می‌کند.  ترکان در ادامه خاطرشان کرد: «کاربری تمام املاک بررسی‌‌شده در طرح مسکن امید مسکونی نیست و سرمایه‌گذار یه‌کمک خلاقیت خود در راستای ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری گام خواهد برداشت؛ چراکه که نگاه شهرداری به تهران به منزله خواب شهر نیست.» ترکان ضمن ابراز امیدواری عدم ورود اجرایی دولت به این طرح امیدوار‌کننده گفت: «برای انجام این پروژه سازمان برنامه و بودجه یکهزار و ۵۰۰میلیارد تومان تعهد کرده و این بدین معناست که دولت باید مسئولیت ساخت معابر را بر عهده گرفته و در در اختیار شهروندان منطقه قرار دهد.

یکی از موضوعات محوری و مهم در این نشست حول محور آشنایی با الگوی زندگی و مشکلات مردم محله می‌گردید که با تأکید مهدی حجت بر اهمیت ریشه‌یابی و تحلیل آن همراه شد. وی با بیان این که رئیس جمهور کشور برای نخستین بار در مورد احیای بافت فرسوده وارد صحنه شده است، یادآور شد: «طبیعتاً تجربه مسکن مهر موجب شد تا کارهایی که نباید انجام دهیم برای ما روشن شود و این فرصت خوبی برای شهرداری تهران است.»

ترکان در پایان به صحبت‌های وزر راه و شهرسازی مبنی‌بر حاشیه‌نشینی اشاره کرد و گفت: «در حال حاضر ۱۱ میلیون نفر در حاشیه شهر زندگی می‌کنند که از این جمعیت یک میلیون و ۵۰۰ نفر دانش آموز هستند که با امکانات بسیار پایین در بافت‌های فرسوده ساکنند.»

بازه زمانی اجرای این طرح از ۱۸ تا ۲۴ ماه به ازای ساخت هر مجموعه تخمین زده شده است اما محاسبه زمان پایان طرح جامع به دلیل جمعیت بالا غیر قابل تخمین است. در ادامه این نشست مهدی حجت معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان این که برای اولین بار است که در مورد احیای بافت فرسوده شخص رئیس جمهور با تمام قوا وارد صحنه شده است، گفت: طبیعتا تجربه مسکن مهر موجب شد تا کارهایی که نباید انجام دهیم برای ما روشن شود و این فرصت خوبی برای شهرداری تهران است.»

سید رضا میرصادقی، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به آمادگی بیش از ۹۰ شرکت برای سرمایه‌گذاری در نوسازی بافت فرسوده خاطرنشان کرد: «هدف از اجرای طرح مسکن امید لزوماً تولید مسکن نیست بلکه تمام کاربری‌ها در این طرح دیده شده است تا بستر تأمین نیازهای هر محله در سایه اجرای این طرح حاصل شود. وی ضمن اشاره به اینکه اراضی مشخص‌شده در این طرح به عنوان تنخواهی به‌منظور تسریع فرآیند نوسازی استفاده می‌شود تصریح کرد: «علیرغم این که در دو دهه گذشته شاهد ۴۰درصد پیشرفت در نوسازی بافت فرسوده بودیم اما به لحاظ امکانات شهری عقب ماندگی‌هایی وجود دارد و سرانه‌ خدماتی به طور متوازن توزیع نشده است». گفتنی است تاکنون بخش هایی از اراضی مذکور با کمک شهردار تهران در اختیار سازمان نوسازی قرار گرفته و اراضی متعلق به سازمان‌های دولتی همچون وزارت نیرو نیز در مرحله حقوقی برای نقل و انتقال است. لازم به ذکر است که در جریان این نشست به ابهامات و سؤالات سرمایه‌گذاران و انبوه‌سازان مبنی‌بر چند و چون همکاری این بخش با شهرداری در طرح مسکن امید پاسخ داده و بخشی از موضوعات به پس از نشست عمومی موکول شد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.