بورس و فرا بورس را جدی بگیریم

0

صنعت ساختمان مانند دیگر صنایع این سرزمین فراز و فرودهاى زیادى را تجربه کرده است. اگرچه رکود و رونق همواره جزو لاینفک هر صنعتی بوده اما شرایط ویژه اى که صنعت ساختمان در یک دهه گذشته تجربه کرد قابل واکاوى و بررسی جدی ترى است. باید روشهاى آزموده را سنجید و روشهاى نو را براى پرهیز از سقوط در ورطه هاى رکود جستجو کرد. آنگونه که مشخص است پس از رکود طولانی که در صنعت ساختمان پدید آمد و آسیب هاى زیادى که به بار آورد شاهد رونقی در صنعت ساختمان هستیم و این نشانه خوبی است که اندک اندک فضا به سوى بهبود و بهتر شدن پیش می رود. همانگونه که در اویل سال جارى ماهنامه ساخت وساز پیش بینی کرده، صنعت ساختمان ازنیمه دوم امسال وارد دوره رونق خواهد شد. اما این دوره رونق شبیه آن دوران طلایی رونقی که سالها پیش تجربه کردیم نخواهد بود و اصولاً چنین رونقی هیچ گاه دیگر به صنعت ساختمان بازنخواهد گشت. می توان امیدوار بود بازار و اقتصاد ما کم کم به دوران بلوغی گام می گذارد که در آن در پی رقابتی تر شدن فضا دیگر سودهاى عجیب و غریب یا تورم هاى شگفت آور در صنعت ساختمان اتفاق نمی افتد. بنابراین شرایط این دوره رقابتی تر است و در چنین شرایطی حاشیه سودها باید معقولتر باشد و انتظار از موضوع کسب وکار درصنعت ساختمان به انتظارات معقول ترى بدل شود. از این رو با وجود چنین نشانه هاى خوبی صنعت ساختمان نیز باید همسو با رونقی که اندک اندک دارد اتفاق می افتد سازگار شود و از شرایط جدید متاثر شود. در سالهاى اخیر از جمله موضوع هایی که بسیارى از شرکت ها به ویژه در بخش صنعت با آن درگیر بودند موضوع کم شدن نقدینگی بود. بورس و فرابورس را جدی بگیریمبورس و فرا بورس را جدی بگیریم کمبود نقدینگی به ویژه در عرصه ساخت وساز بیشتر متاثر از تهاترهاى پیوسته بود. تهاترهایی که شرکتها را برآن می داشت تا همواره در اندیشه جذب منابع مالی و نقدینگی باشند.اصولاً شرکت ها با هدفهاى گوناگونی در پی جذب منابع مالی هستند.هدفهایی مانند برطرف کردن مشکل نقدینگی جارى مجموعه، ایجاد خط جدیدى از محصول، توسعه دادن شرکت، تعویض یا به روز کردن خط تولید یا افزایش حجم تولید. براى برآورده کردن این هدفها نیز عموماً آسانترین روشها و سهل الوصول ترین آنها برگزیده می شوند. از جمله یکی از آسانترین رو شهاى جذب منابع، اخذ وام یا اعتبارات مالی از بانک هاست. این روش عموماً با توجه به حاشیه سود ۳۰ درصدى و حتی بالاتر براى فعالان صنعت ساختمان توجیه داشت. با این وجود اگرچه این روش از جمله روشهاى آسان جذب منابع بود اما وام نگرانی هاى زیادى نیز به همراه داشت. نگرانی هایی که به ویژه در زمان رکود که شرکت هاى زیادى را دچار سختی کرد و در بازپرداخت بدهی هایشان با مشکلات زیادى مواجه شدند دیدار می شود. امرى که در نهایت به بروز مشکلات جدى در صنعت ساختمان و به تبع آن در دیگر صنایع منجرشد. این امر نشان می دهد که گرفتن وام روش مناسبی براى جذب منابع نیست وشرکت ها بایستی روشهاى دیگرى را براى این موضوع جستجو کنند. در دیگر نقاط دنیا انواع روشها براى جذب منابع مالی وجود دارد که در ایران چندان به آن توجه نمی شود.

یکی از روشهاى جذب منابع که تعهدات پرداخت نیز براى شرکت ها ایجاد نمی کند، روش عرضه بخشی از سهام در بورس است. براى ورود به بورس شرکت ها با توجه به اندازه، حجم سرمایه و ویژگی هایشان می توانند مستقیماً وارد بورس یا فرابورس شوند. البته بورس و فرابورس به لحاظ حجم سرمایه و شرایط ورود شرکت ها تفاوت هایی با هم دارند. طبیعتاً ورود به فرابورس آسانتر از بورس است و شرکت هایی که آمادگی کامل براى حضور در بورس را ندارند می توانند از این طریق اقدام کنند.اصولاً فرابورس با هدف ایجاد محیطی که در آن شرایط پذیرش و معامله ساده تر از بورس رسمی انجام شود پا به عرصه وجود گذاشت. فرابورس هرچند در ساختار و جایگاه قانونی مشابه بورس است اما به منظور هدایت بخشی از بازار سرمایه که شرایط ورود به بورس اوراق بهادار را نداشته یا تمایل به ورود سریعتر به بازار رادارند ایجاد شد. به همین دلیل تسهیلاتی براى شرکت هاى حاضر در فرابورس مانند بهره مندى از معافیت مالیاتی تا ۱۰ درصد در نظرگرفته شد. از جمله مهمترین تفاوت هاى فرابورس با بورس باید به عدم تمرکز فیزیکی فرابورس در یک مکان مشخص، انعطاف پذیرى قوانین فرابورس که بیشتر با توافق طرفین حاصل می شود و درنتیجه ریسک را به حداقل میزان ممکن کاهش می دهد و امکان معاملات ۲۴ ساعته و آنلاین اشاره کرد. اصولاً فرابورس محلی براى تامین مالی آسان و ارزان شرکت ها در راستاى توسعه فعالیت هایشان است.
 با این وجود شرکت ها همواره براى وارد شدن به بورس نگرانی هایی داشته اند. بخش بزرگی از این نگرانی به نداشتن اطلاعات کافی از بورس، روشهاى سهام گردانی و نحوه عرضه سهام در بورس بازمی گردد. باید این نکته را درنظر داشت که شرکت ها با توجه به میزان دارایی و سرمایه اى که دارند می توانند حدود ۳۰ درصد از سهامشان را در بازار بورس ارائه دهند و با توجه به ارزشی که می توانند براى سهامشان در بورس تعریف کند با عدد مناسبی سهامشان را عرضه و از این طریق به جذب منابع و سرمایه اقدام کنند.یکی دیگراز دلایلی که موجب می شد شرکتها علاقه کمی به حضوردر بورس داشته باشند مقوله شفافیت هاى مالی و مالیاتی بود.امروزه با توجه به اینکه در دو سه سال اخیر موضوع هاى مالیاتی جدی تر شده است و قوانین آن مدام در حال تغییرو بهبود است دیگر روشهاى پیشین که بعضی شرکتها براى فرار مالیاتی اتخاذ می کردند در حال از بین رفتن است و شفافیت مالی در بسیارى از شرکت ها کم کم اتفاق می افتد و پیش بینی می شود در آینده اى نه چندان دور روشهاى جدید اخذ مالیات به صورت ناگزیرى در همه شرکت ها اعمال شود. بنابراین در حالیکه شرایط به گونه اى در حال رقم خوردن است که دلایل بیشترى براى حرکت به سوى شفاف سازى مالی وجود دارد باید بتوانیم از مزایاى آن نیز بهره مند شویم. از جمله اینکه بتوانیم شرایط حضور شرکت در بازار بورس را فراهم کنیم و از این طریق جذب سرمایه کنیم. مدیران باهوش شرکت ها که معمولاً فرصت ها را زودتر شناسایی می کنند می دانند که بایستی از روشهاى به روز و جدید استفاده کنند. روشهایی براى جذب منابع مانند جذب منابع از طریق بورس.

                                                                                                                    آذر سال ۱۳۹۶

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.