بیش از۱۰درصد جمعیت کشورساکن بافتهای فرسوده

0

 رئیس کمیسیون عمران گفت: در حال حاضر ۶۵ هزار هکتار بافت فرسوده در کشور شناسایی شده که نشان می‌دهد ۸٫۵ میلیون نفر در این بافت‌ها سکونت دارند.
به گزارش  ConsBank به نقل از فارس، محمد حسین مقیمی در دومین همایش ملی بهسازی و بازآفرینی بافت‌های تاریخی، فرسوده شهری و سکونت‌گاههای غیر رسمی افزود: در ۶۵ هزار هکتار بافت فرسوده حدود ۲ میلیون واحد مسکونی و تجاری وجود دارد که برای احیا و نوسازی آن نیازمند عزم جدی از سوی دولت و خود مردم هستیم.
وی تأکید کرد: اگر سکونت‌گاه‌های غیر رسمی را نیز به این بافت‌های فرسوده اضافه کنیم می‌بینیم که در حاشیه شهرهای بزرگ مثل مشهد، شیراز و اصفهان یک مجموعه بسیار وسیعی بوجود می‌آید که نیازمند کمک برای احیا و بازسازی برای بالا بردن ایمنی این ساختمان‌ها است. مقیمی اظهار داشت: ایران کشوری حادثه‌خیز بوده و در سالهای قبل اثرات تخریبی زیادی با وقوع زلزله برای کشور به وجود آمده است و ثروت معنوی و مادی زیادی نیز از ما گرفته است.
رئیس کمیسیون عمران مجلس افزود: وقتی گفته می‌شود باید در طول ۱۰ سال تمام بافت‌های فرسوده نوسازی و احیا شوند، آمارها نشان می‌دهد تنها ۱۰ درصد بازسازی شده و ۹۰ درصد باقی مانده است، پس بازسازی بافت‌های فرسوده نیازمند تحرک جدی از سوی دولت و خود مردم است.
مقیمی افزود: برای مشارکت بیشتر مردم و دستگاه‌های اجرایی برای توانمند‌سازی و بازسازی بافت‌های فرسوده دولت لایحه‌ای را طی ۲ هفته دیگر در صحن علنی مجلس مطرح خواهد کرد.
به گفته وی مشکل اصلی در بازسازی بافت‌های فرسوده نحوه مشارکت مردم است چرا که دولت به تنهایی توانایی احیا و بازسازی بافت‌های فرسوده را ندارد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.