تابستان آینده با خاموشی مواجه می‌شویم

0

اگر سرمایه‌گذاری‌های لازم برای افزایش ظرفیت ۵ هزار مگاواتی برق صورت نگیرد در تابستان سال آینده با مشکل خاموشی‌ها روبه‌رو می‌شویم.
معاون وزیر نیرو در امور برق ضمن اعلام مطلب فوق به ایلنا افزود: از ابتدای سال جاری تا‌کنون ۲۳۰۰ مگاوات برق جدید وارد مدار شده است اما اگر افزایش ظرفیت تا ۵ هزار مگاوات رخ ندهد با خاموشی مواجه می‌شویم. علی‌آبادی سهم مصرف برق در بخش خانگی را ۳۲٫۸ درصد، بخش صنعتی را ۳۲٫۱ درصد و بخش عمومی را ۱۲٫۷ درصد اعلام کرد و گفت: کشاورزی ۱۳٫۲ درصد و تجاری را ۶٫۷ درصد است. روشنایی معابر نیز ۵٫ ۲ درصد اعلام شده است. او تعرفه بخش برق در بخش کشاورزی را کمتر از ۲ تومان، قیمت برق خانگی را بین ۶ تا ۱۲ تومان، صنعتی را ۲۲ تومان و تجاری را ۴۴ تومان اعلام کرد و گفت: متوسط این قیمت ۱٫ ۱۶ ریال است در حالی که قیمت تمام شده برق ۱۰۰ تومان می‌شود.
علی‌آبادی گفت: شما می‌بینید در دنیا این یارانه به بخش صنعت داده می‌شود اما در ایران بالعکس به بخش خانگی اختصاص می‌یابد.
وی توسعه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و تسریع در روند احداث واحدهای تجاری برای استفاده از مازوت و زغال سنگ را از اهداف وزارت نیرو خواند و گفت: بخش عمده‌ای از برق کشور فشار ضعیف است و همین مساله سبب می‌شود مصرف غیر مجاز در کشور داشته باشیم. جمع‌آوری این انشعاب‌های غیر‌مجاز جزو اهداف ماست. علی‌آبادی گفت: ما توسعه استفاده از تولید پراکنده برق را نیز در دستور کار داریم. برای تولید کنندگان نیز مزیت خرید بلند مدت را در نظر گرفته‌ایم. او درباره توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: در حال حاضر این امر اقتصادی نیست چرا که هزینه تولید هر کیلووات ساعت برق بادی۱۲۰ تومان است. البته ما این برق را ۱۳۰ تومان می‌خریم اما با توجه به نرخ گاز، شوقی برای سرمایه‌گذاری در این بخش نیست. به هر حال دولت با اصلاح قیمت برق بر‌ای این تولیدکنندگان سعی در ایجاد انگیزه دارد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.