تاثیر مستقیم افزایش قیمت حاملهای انرژی برهزینه تولید محصولات صنعتی

0

مرکز پژوهشهای مجلس تاثیر افزایش قیمت حاملهای انرژی بر هزینه تولید محصولات صنعتی، حمل و نقل و همچنین سهم بودجه بخش معدن و صنایع معدنی در لایحه بودجه سال ۸۹ کل کشور را بررسی کرد.
مرکز پژوهشهای مجلس تاثیر مستقیم ناشی از افزایش قیمت حاملهای انرژی بر هزینه تولید محصولات صنعتی و حمل و نقل را بررسی کرد. این مرکز در پاسخ به درخواست کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس خاطرنشان کرد که دولت بر خلاف قانون هدفمند کردن یارانه‌ها که کسب درآمد ناشی از افزایش قیمت حامل‌ انرژی را برای سال اول اجرای قانون، حداقل ۱۰۰ و حداکثر ۲۰۰ هزار میلیارد ریال مجوز داشته، در لایحه بودجه سال ۸۹ کل کشور برای سال اول ۴۰۰ هزار میلیارد ریال منظور کرده است.
به گزارش consbank ،مرکز پژوهشها افزود: بررسی به عمل آمده نشان می‌دهد که افزایش قیمت حاملهای انرژی با محلوظ کردن مالیات و عوارض قانونی بنزین، نفت‌گاز، نفت کوره و نفت سفید و همچنین تامین کمبود نیاز کشور به بنزین گاز مایع و گاز طبیعی و احتمالا نفت گاز و هزینه‌های جانبی در چهار سناریوی کسب درآمد ۱۰۰ هزار میلیارد ریال، ۱۵۰ هزار میلیارد ریال، ۲۰۰ هزار میلیارد ریال و ۴۰۰ هزار میلیارد ریال خالص به نحوی رقم می خورد که عملا باید درآمدهای ناخالص اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و لایحه بودجه در سناریوهای مذکور به ترتیب بالغ بر ۲۰۳٫۳۰۲ میلیارد ریال، ۲۵۶٫۲۹۱ میلیارد ریال، ۳۱۳٫۰۵۳ میلیارد ریال و ۵۱۲٫۷۳۰ میلیارد ریال شود که هر یک از این سناریوها می‌تواند تاثیر مستقیمی در افزایش هزینه تولید محصولات صنعتی و همچنین حمل و نقل داشته باشد.
گفتنی است، به علاوه در سناریوی چهارم (کسب درآمد ناخالص ۵۱۲٫۷۳۰ میلیارد ریال که نظر دولت را برای کسب درآمد خالص ۴۰۰٫۰۰۰ میلیارد ریال تامین می‌کند) اعمال قیمت حاملهای انرژی با مالیات، عوارض، واردات کمبود حاملها و سایر هزینه‌ها باعث می شود که تاثیر مستقیم قابل توجهی بر هزینه بخشی از تولیدات صنعتی گذاشته به نحوی که حداکثر برای سیمان ۳۶٫۱۸۸ درصد و حداقل برای صنایع خودروسازی و قطعات حدود ۱٫۳۴ درصد شود و میانگین آن بر بخش صنعت و صنایع معدنی حدود ۴۴٫۱۸ درصد خواهد بود.
در بخش حمل و نقل کالا نیز اثر این سناریو (نظر دولت در لایحه) به طور مستقیم ۴۸٫۲۲ درصد کرایه خواهد بود، در حالی که با قیمتهای جاری این شاخص فقط ۱٫۸۱ درصد است.
مرکز پژوهشها اضافه کرد: در تمام موارد مزبور لازم است هزینه‌های غیرمستقیم ناشی از افزایش قیمت مواد خام و مواد اولیه، هزینه حمل و نقل برای کارخانجات و ارسال به بازار، تعمیرات و سرویس، قطعات تعمیری و تعویضی، استهلاک، حقوق و مزایای نیروی انسانی، سود سرمایه و … نیز بر میزان تورم اضافه شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.