تاثیر ۳۵ درصدی تورم تهران بر تورم کل کشور

0

اثر مستقیم افزایش قیمت کالاها بر شاخص کل تورم در شهر تهران طی سالهای ۸۵ تا ۸۷ تقریبا سه برابر شده این در حالی است شاخص تورم طی سه سال مذکور دو برابر شده و از ۱۱٫۹ به ۲۵٫۴ رسیده است. کارشناسان اعتقاد دارند تهران به عنوان پایتخت همواره اثری متفاوت از دیگر استانها بر روند قیمت ها دارد اما این اثر طی سال های اخیر افزایش معناداری داشته است.

به گزارش سرویس اقتصادی «فردا»، مقایسه ارقام شاخص تورم طی سالهای اخیر در سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی نشان می دهد در به موازات دوبرابر شدن نرخ تورم از ۱۱٫۹ در سال ۸۵ به ۲۵٫۴ درصد در سال ۸۷ ، طی سه سال اخیر اثر مستقیم تورم تهران بر شاخص کل در سال ۸۵ معادل ۳درصد از ۱۱٫۹ درصد بوده که درسال ۸۷ دوبرابر شده و معادل ۶ درصد در ۱۸٫۴ درصد تورم کل کشور می شود. این تاثیر در سال ۸۷ به ۹ درصد در ۲۵٫۴ درصد نرخ تورم کل کشور بوده است.

همچنین در اصفهان در سال ۸۵ تاثیر مستقیم تورم در شاخص کل به میزان ۱ درصد در ۱۱٫۹ درصد بوده که در سال ۸۶ با نیم برابر رشد به ۱٫۵ درصد در ۱۸٫۴ می رسد. سپس در سال ۸۷ این اثر گذاری به کمتراز یک سوم برابر می رسد و به ۲٫۱ درصد بر ۲۵٫۴ درصد تورم سالانه افزایش یافته است. در خراسان رضوی نیز اثرگذاری مستقیم بر شاخص تورم سالانه از ۰٫۷ درصد در سال ۸۵ به ۱٫۱ در سال ۸۶ و به ۱٫۴ درصددر سال ۸۷ افزایش یافته است.

این ارقام نشان دهنده روند اثرگذاری کاملا متفاوت تورم تهران نسبت به دیگر استانها در تورم کل کشور است.

در نگاهی دیگر در تهران در سال ۸۵ میزان سهم تهران در تورم کل کشور(۱۱٫۹درصد) بالغ ۲۹٫۴ درصد بوده است. در سال ۸۶ میزان سهم تورم بر تورم کل کشور(۱۸٫۴ درصد) به ۳۳٫۷ درصد می‌رسد. در سال ۸۷ نیز که اثر مستقیم تورم تهران به ۹ درصد در نرخ تورم کل کشور (۲۵٫۴) می‌رسد، سهم تهران در تورم کل کشور به ۳۵٫۴ درصد می رسد.

این در حالی است که سهم تورم استان اصفهان در تورم کل کشور در سال ۸۵ تا ۸۷ به ترتیب ۸٫۶، ۸٫۳ و ۸٫۴ درصد بوده است. سهم تورم خراسان رزوی نیز برتورم کل کشور طی سالهای مذکور به ترتیب ۵٫۹ درصد، ۶ و ۵٫۵ درصد بوده است. مقایسه ارقام تورمی تهران و استان‌های مورد اشاره نشان از فاصله زیاد همراه با روند متفاوت تورم تهرا بر تورم کل نسبت به دیگر استان ها دارد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.