تبدیل انرژی خورشیدی با روشی ارزان‌تر، کاراتر، کم‌آسیب‌تر

0

تبدیل انرژی خورشیدی با روشی ارزان‌تر، کاراتر، کم‌آسیب‌تر

محققان دانشکده مهندسی دانشگاه کلمبیا فرایند جدیدی برای جذب‌کننده‌های انرژی خورشیدی ساختمان‌ها طراحی کرده‌اند که هم ارزان‌تر و هم سازگارتر با محیط زیست است. سطح تبدیل‌کننده‌ای که این محققان طراحی کرده‌اند به آسانی نور خورشید را جذب و به حرارت تبدیل می‌کند. حرارتی که می‌تواند برای گرم کردن ساختمان، آب و تولید بخار به کار رود. در گذشته یکی از مشکلات تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی گرمایی یا حرارتی با کیفیت، هزینه زیاد آن بود. اما در شیوه جدید جدا از اینکه کارایی آن حفظ می‌شود مسایل زیست‌محیطی و هزینه زیاد نیز از بین می‌رود این در حالی‌است که در سایر روش‌های سنتی از یک سو انرژی زیادی مورد نیاز بود و از دیگر سو مواد زائد خطرناکی تولید می‌شد که به محیط پیرامونی انسان آسیب‌های جدی می‌رساند.

مسئله قابل ذکر دیگر نحوه جذب نور خورشید است. در شیوه‌های سنتی نور تنها در طی روز و هنگامی که اشعه‌های خورشید در بهترین حالت خود بودند جذب می‌شد. این مسئله به احتمال زیاد کارایی آن را به شدت کاهش می‌داد. اما شیوه نوینی که در طراحی سطوح جذب‌کننده به کار گرفته شده است نور خورشید را در هر وضعیتی که باشد جذب و تبدیل می‌کند.

محققان دانشگاه کلمبیا بر این باور هستند که با استفاده از این شیوه می‌توان انرژی خورشیدی را با قیمت بسیار ارزان‌تر، با کیفیت بسیار بهتر و با آسیب‌رسانی بسیار کمتر به انرژی گرمایشی تبدیل کرد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.