تبعات و آثار خروج ۷۷ میلیارد دلار ذخایر ایران از اروپا

0

ایران سی میلیارد دلار از دارایی های خود را از کشورهای اتحادیه اروپا خارج و در بانک های چین و روسیه سپرده گذاری کرده است. چهل و هفت میلیارد دلار دیگر از سپرده های باقی مانده ایران بعد از خارج کردن آنها از بانکهای اروپا در کشورهای اسلامی سپرده گذاری می شود. اوایل انقلاب نیز درآمدهای ارزی ایران که در بانک های انگلیسی و آمریکایی بود به دلیل مسائل امنیتی از این بانک ها خارج شد و بخشی از آن به طلا تبدیل شد و بخشی دیگر نیز در بانک های آسیایی و برخی بانک های اروپایی منتقل شد.
به گزارش آخرین نیوز، رسانه های عربی مدعی شدند که ایران ۳۰ میلیارد دلار سپرده های خود را از بانک های اروپایی خارج کرد. به نوشته این رسانه ها به نقل از محمدرضا سجادی سفیر ایران در روسیه ایران سی میلیارد دلار از دارایی های خود را از کشورهای اتحادیه اروپا خارج و در بانک های چین و روسیه سپرده گذاری کرده است. چهل و هفت میلیارد دلار دیگر از سپرده های باقی مانده ایران بعد از خارج کردن آنها از بانک های اروپا در کشورهای اسلامی سپرده گذاری می شود.
در تیرماه سال گذشته عنوان شده بود که رییس جمهور دستور خروج دارایی های ایران را از اروپا صادر کرده است اما در همان زمان این خبر در حاشیه قرار گرفت و حتی تکذیب هم شد اما بار دیگر رسانه های خارجی خبر این موضوع را منتشر کردند . خبر قبلی به نقل از معاون اقتصادی وزیر امور خارجه منتشر شده بود که گفته با تصمیم کارگروه ویژه دولت بخشی از دارایی های ارزی ایران به دارایی های واقعی مانند طلا و بخشی هم به سهام تبدیل شده اما خبر دوم به نقل از سفیر ایران در روسیه منتشر شده است .
این در حالی است که بخشی از منابع ارزی ایران علاوه بر اقدامات فوق به بانکهای آسیایی منتقل شده اندکه اخبار منتشر شده روسیه و پین را کشورهای میزبان دارایی های ایران معرفی کرده اند .اوایل انقلاب نیز درآمدهای ارزی ایران که در بانک های انگلیسی و آمریکایی بود به دلیل مسائل امنیتی از این بانک ها خارج شد و بخشی از آن به طلا تبدیل شد و بخشی دیگر نیز در بانک های آسیایی و برخی بانک های اروپایی منتقل شد. در واقع درآمدهای ارزی از حالت تمرکز خارج شد.
حال از آنجا که اروپا در طول سالیان گذشته از جمله مهمترین شرکای خارجی ایران بویژه در بخشهای متعدد اقتصادی محسوب می شود و هم اکنون هزاران شغل در این قاره به خرید های ایران بستگی دارد و از دیگر سو تولیدات اروپایی نیز برای مصرف کنندگان ایرانی چه در بخش های خصوصی و چه دولتی در زمره منابع مهم قرار داشته است به گونه ای که بخش قابل توجهی از روند توسعه سخت افزاری در کشور به این ارتباط وابستگی داشته است این اقدام ایران چه پیامدهایی می تواند داشته باشد .
کارشناسان این اقدام ایران را در واکنش به اخبار منتشر شده در مورد احتمال تحریم بانک های ایرانی از سوی اتحادیه اروپا ارزیابی می کنند. روزنامه انگلیسی تلگراف نیز قبلا با ارسال این خبر اعلام کرده بود عملیات انتقال دارائی های ایران به داخل این کشور از طریق چند شرکت انجام می شود که مقررشان در کشورهای خلیج فارس قرار دارد. به ادعای کارشناسان خارجی در ماههای گذشته میلادی تحریمهای اقتصادی علیه ایران سبب شد تا میلیاردها دلار به اقتصاد ایران ضرر مالی وارد شود.
محدودیت فعالیت اقتصادی ایران در اثر تحریمهای پی در پی و ممانعت امریکا از حضور شرکتهای خارجی در ایران سبب شد تا سهم بزرگی از پولهای بدست آمده از فروش نفت وارد چرخه اقتصادی شود و تورمی بی سابقه در جای جای کشور نمایان شود. بدون شک در این تحولات منفی تحریمهای اقتصادی تاثیر بسزایی ایفا می کنند. در حال حاضر بحث امنیت و حفظ ارزش پول مطرح است و برای ایجاد این امنیت باید بانک هایی که درآمدهای ارزی کشور در آن قرار دارد را عوض می کردند. چرا که این بانک ها ممکن است مورد تحریم قرار بگیرد. لذا به ناچار این کار صورت گرفت.
جابجایی درآمدها و انتقال آنها به منظور جلوگیری از انسداد حساب ها صورت می گیرد. ضمن آنکه ارزش پول کشور نیز باید حفظ شود.بخشی از این درآمدها که به طلا تبدیل می شود به نوسانات قیمت طلا در بازارهای جهانی بستگی دارد. منظور اینکه هرچقدر که قیمت طلا بالا رود قطعا در افزایش ارزش دارایی های تبدیل شده به طلا نیز تاثیرگذار است. در مورد سهام نیز به بورس های بین المللی و نوسانات مربوط به افزایش قیمت ها در بورس های بین المللی بستگی دارد. به هر حال آنچه که مسلم است اینکه هر سرمایه گذاری با ریسک همراه است. در نتیجه اگر ارزش سهام در بازارهای جهانی بالا رود ارزش دارایی های تبدیل شده به سهام نیز افزایش خواهد یافت.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.