تبعیت ۹۴ درصدی اوپک از توافق کاهش تولید نفت

0

به گزارش Consbank، به نقل از رویترز، نتایج تحقیق رویترز نشان می دهد که اوپک در ماه فوریه برای دومین ماه متوالی عرضه نفت خود را کاهش داده و کاهش عرضه قابل توجه عربستان موجب شده تا میزان تبعیت این سازمان از توافق کاهش تولید بالاتر برود.
سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) قرار است در شش ماهه نخست امسال از تولید روزانه خود حدود ۱٫۲ میلیون بشکه بکاهد. تولید کنندگان غیر اوپکی از جمله روسیه نیز تعهد کرده اند حدود ۶۰۰ هزار بشکه از تولید روزانه خود بکاهند.
با توجه به اینکه توافق کاهش تولید های قبلی اوپک همواره با عدم پایبندی اعضای این سازمان مواجه می شد، تبعیت بالای این کشورها از توافق اخیر بازار را غافلگیر کرده و قیمت نفت از ۳۵ دلار در یک سال قبل به بالای ۵۵ دلار در هر بشکه رسیده است.
به گفته منابع آگاه، عربستان و متحدانش در حاشیه خلیج فارس امیدوارند این کاهش ها موجب افزایش قیمت نفت به حدود ۶۰ دلار در سال جاری شود و میزان درآمد نفتی و سرمایه گذاری ها در بخش نفت را افزایش دهد.
یک عضو نمایندگی یکی از کشورها در نزد اوپک گفت: «اگر تبعیت از سوی اوپک و غیر اوپکی ها بالا باشد، من فکر می کنم قیمت ها به ۶۰ دلار برسد.»
بر اساس برآورد رویترز، در ماه ژانویه، اوپک به میزان ۸۲ درصد از توافق کاهش تولید تبعیت کرد و این تبعیت بر اساس گزارش خود اوپک بالای ۹۰ درصد بوده است.
بر اساس تحقیق جدید رویترز، در ماه فوریه عرضه نفت ۱۱ کشور عضو اوپک که متعهد به کاهش تولید خود شده اند، به طور متوسط به ۲۹٫۸۷ میلیون بشکه در روز رسیده که پایین تر از رقم ۲۹٫۹۶ میلیون بشکه ماه ژانویه و رقم ۳۱٫۱۷ میلیون بشکه در روز ماه دسامبر بوده است.
این بدان معناست که اوپک ۱٫۰۹۸ میلیون بشکه از ۱٫۱۶۴ میلیون بشکه ای را که باید کاهش می داد، از تولید خود کم کرده است و این بهه معنای تبعیت ۹۴ درصدی از توافق کاهش تولید است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.