تجهیز مناطق کویری کشور به نیروگاه‌های خورشیدی

0

عضو هیأت مدیره مرکز تحقیقات شرکت مهندسی توسعه راهبردی انرژی پارس گفت: باتوجه به شرایط اقلیمی تعداد زیادی از روستاها و شهرهای کویری کشور معتقدم به جای صرف هزینه‌های کلان برای انتقال برق به مناطق مزبور می‌توان از نیروگاه‌های خورشیدی کوچک در مناطق مزبور استفاده کرد.
به گزارش  ConsBank به نقل از فارس، محسن بهبهانی اظهار داشت: در رقابت با دیگر کشورهای پیشرفته جهان برای تأمین انرژی از حداکثر پتانسیل‌های اقلیمی و منطقه‌ای کشور ساخت نیروگاه‌های کوچک خورشیدی از جمله پروژه‌هایی است که مورد تأکید است.
وی ادامه داد: این پروژه مشتمل از نیروگاه‌های خورشیدی کودچک توزیعی با ظرفیت تولیدی یک تا پنج مگاوات برق است که بیشتر در مناطق دور از شبکه سراسری کاربرد دارد.
وی افزود: در صورت تحقق این پروژه ضمن جلوگیری از صرف هزینه‌های کلان برای انتقال، ساخت تأسیسات گستره و جلوگیری از افت فشار می‌توان در طول روز برق مورد نیاز مشترکان را توسط نیروگاه‌های خورشیدی کوچک تأمین و در شب از نیروگاه‌های محلی گازی برای این امر استفاده کرد.
وی با اشاره به اینکه روستاهای مناطق کویری و حاشیه‌ای می توانند به صورت اشتراکی یا تعاونی در تعامل با هم یک نیروگاه احداث و مزایای آن برخوردار شوند خاطرنشان کرد: هزینه اجرایی کردن این طرح در حال حاضر سه الی چهار برابر نیروگاه‌های گازی است ضمن آنکه از مصرف گاز و احداث خطوط انتقالی مستثنی است البته در صورت تولید انبار هزینه آن به یک و نیم میلیارد تومان و کمتر کاهش خواهد یافت.
وی با اشاره به اینکه برای تجهیز مناطق کویری و حاشیه‌ای ایران به این سیستم تأمین انرژی برنامه ای سه ساله تعریف شده است که البته نیازمند حمایت تسهیلاتی است.
بهبهانی تصریح کرد: به منظور رفع نقیصه عدم بهره وری از نیروگاه‌های مزبور در شب می‌توان ظرفیت ذخیره سازی با استفاده از با طرح‌های مبتنی تعریف کرد که البته به این سبب هنوز برنامه‌ای در دستورکار نداشته و در آینده متناسب با نیاز در تعامل با وزارت نیرو گام برخواهیم داشت.
وی زمان تحقق پروژه را سه ساله برآورد کرد و گفت: باتوجه به پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصدی طرح نیازمند دو سال دیگر زمان خواهیم بود رح مزبور در وزارت نیرو و جهاد کشاورزی طرح و مورد ارزیابی قرار گرفته است.
عضو هیأت مدیره تحقیقات انرژی پارس گفت: به منظور تأمین حمایت‌های تسهیلاتی و اجرایی طی مذاکراتی با بهینه سازی سوخت و وزارت جهاد کشاورزی موضوع طرح و در دست بررسی است.
وی ضمن تأکید بر قابلیت‌های نیروگاه‌های خورشیدی کوچک اظهار داشت: در چشم انداز طرح مزبور تدابیر صادراتی نیز در دستور کار مسئولان امر قرار دارد چرا که باتوجه به موقعیت جغرافیایی کشورهای حاشیه خلیج فارس کاربری این نوع نیروگاه‌ها در مناطق مزبور متقاضیان زیادی می‌تواند داشته باشد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.