تحمیل ۶ میلیارد دلار هزینه اضافی به تجار ایرانی در سال گذشته

0

افزایش ۵ تا ۱۰درصدی هزینه‌ها و افزایش مدت زمان وارد کردن کالا به ایران از جمله مشکلات ایجاد شده در اثر تحریم بانک‌های ایرانی است.
محسن بهرامی رئیس کمیسیون اتاق صادرات، واردات و خدمات فنی و مهندسی اتاق بازرگانی در گفت‌وگو با ایلنا در تشریح مشکلات پیش آمده بر سر راه واردات به ایران می‌گوید: تحریم شبکه بانکی ایران در گام نخست هزینه‌های گشایش اعتبارات اسنادی یا LC را به میزان ۵ تا ۱۰ درصد افزایش می‌دهد.
با توجه به آنکه آمار رسمی واردات در سال گذشته حدود ۶۰ میلیارد دلار ذکر شده است، تجار ایرانی حدود سه تا شش میلیارد دلار متحمل پرداخت هزینه‌های بیشتر شده‌اند که بهرامی آن را رقم قابل توجهی اعلام می‌کند.
افزایش هزینه‌ها به این دلیل به ایران تحمیل می‌شود که بانک‌های تراز اول جهان با بانک‌های ایرانی هم دولتی و هم خصوصی کار نمی‌کنند و تجار ایرانی برای گشایش اعتیبارات اسنادی به بانک‌های واسطه مراجعه می‌کنند.
دولت ایران برای حل معضل گشایش اعتبارات اسنادی مبلغی را نزدیک بانک چینی که بیشترین مراوده را با ایران دارد سپرده است که بهرامی این مبلغ را حدود پنج میلیارد دلار برآورد می‌کند.
البته گویا این معضلات با این مبلغ هم حل نشده و چینی‌ها همچنان به بهانه تراشی در این زمینه ادامه می‌دهند.
نکته دوم که رئیس کمیسیون صادرات و واردات اتاق بازرگانی به آن اشاره می‌کند افزایش مدت زمان وارد کردن کالا به ایران است که در نتیجه تحریم شبکه بانکی به کشور تحمیل شده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.