تحول مدیریت سرمایه در ساخت وساز

0

عرصه ساخت و ساز طی سالهای اخیر به لطف توسعه صنایع و معرفی شیوه های نوین مدیریت و نظارت وارد مرحله جدیدی شده است. درنتیجه به منظور برپایی و اجرای گزاره ها و مبانی جدیدی که در این حوزه پرجمعیت و وسیع به چشم می خورد نیازی مبرم به مدیران و سامانه های مدیریتی حرفه ای به وجود دارد تا منفعت و سودآوری این بخش به بالاترین سطح خود ارتقا یابد. آنچه تاکنون در ساختار مدیریتی شرکت ها شاهد بودیم چیزی مشابه با ساز و کار بازار سنتی و حجره های خرید و فروش بی واسطه بود و معضلات ناشی از این نگرش برکسی پوشیده نیست. نگاه غیر علمی و غیرکارشناسانه در حوزه مدیریت سرمایه وبازاریابی در بخش ساختمان سبب شده است تا مدیران از الفبای توسعه و پیشرفت آگاهی کافی نداشته باشند و این در حالی است که بازارکنونی نیاز به سرمایه گذارانی آگاه و کارآزموده دارد.

چنان که پیش تر در قالب سلسله مطالب یادداشت و دانشنامه با عناوین گوناگون مطرح کردیم، جریان رونق در حوزه ساخت و ساز جلوه جدیدی یافته است. بنابراین توصیه می شود سرمایه گذارها نگرش خود را به فراخور ملزومات موجود این بخش اصلاح کنند. چنان که آمار و ارقام رسمی و تحلیل های ارائه شده پیداست، نرخ سود دهی ناشی ازسرمایه گذاری در بخش ساختمان روندی منطقی و اصولی پیدا کرده است؛ به این معنی که دیگر هرگز شاهد تورم ها و رشد قیمت فزاینده و ناگهانی در بخش مسکن نخواهیم بود. از سوی دیگر در بسیاری از بخش های این صنعت عرضه و تقاضا به یک اندازه شده است و انتظار سرمایه گذاران و متولیان حوزه ساختمان باید ساختاری منصفانه به خود گیرد. انتقال سرمایه به سپرده های بانکی سالهاست که در شرایط رکود صنعت ساختمان به عنوان جایگزینی راحت و سهل الوصول برداشت می شود؛ اما دیگر نباید بانکها را مقصد ایمن و قابل اعتمادی برای سرمایه گذاران خود بدانیم. معضلات مالی و عدم توانایی کافی بانکها در پرداخت سود سپرده های بانکی خبر از چالش های دشوار این نهادهای مالی در کشور دارد.

بانکهای کشور حتی در شرایط حاضر نیز در حال زیان دهی هستند و چاره ای ندارند که در آینده نزدیک نرخ سود دهی را کاهش دهند. از سوی دیگر شرایط برای سرمایه گذاری در بورس نیز هر روز پیچیده تر می شود و هر تنش ریز و درشت در هر نقطه جهان سبب کاهش ارزش سرمایه افراد می شود. این در حالیست که نگرانی هایی مبنی بر ارزش غیر واقعی برخی سهام خاص به گوش می رسد که لزوماً ارتباطی با ارزش اصلی ثروت افراد ندارد. سیاست های دولت برای کاهش تورم هر روز ابعاد جدیدتری به خود می گیرد و به وضعیت اقتصاد کشور اصولی قاعده مند تحمیل می کند. جهانی شدن و پیوستن به سازمان تجارت جهانی ( WTO ) نشان می دهد که نظام حاکم بر اقتصاد کشور درشرف تحولی بنیادین و البته مثبت است. بنابراین تردیدی نیست که در بسط و توسعه این قاعده ریشه ای، جریانات متنوع و نگاه خلاق تری درعرصه ساخت وساز جاری شود. نیاز مبرم کشور به ایجاد زیرساخت های جدید وکاربردهایی همچون گردشگری، تفریحی و اقامتی به طوری وسیع از سوی متولیان این حوزه دنبال خواهد شد. همچنین رفع کمبو دهای موجود دربخش مسکونی، به ویژه در شهرهای بزرگ به سرعت در دستورکار قرارخواهد گرفت و بالطبع شرکتهایی در این حرکت سهیم خواهند بود که ازملزومات و ابزار کافی بهره مند باشند. شیوه مدیریت سنتی در شرکتهای ساختمانی باید در سریع ترین زمان ممکن از سوی بخشهای اجرایی دچار تحول شود تا با تکیه بر راهکارهای نوین مدیریتی درمسیر بهبود سود آوری قرار گیرند.

 در ابتدا پیش از هر چیز توصیه می شود مدیران صنعت ساختمان به کمک روش های پیشرفته و سریع موضوعات مالی خود را مرتفع کرده از چالش های پیش آمده در سامانه نظارت سنتی برای خلق روشهای نو و پیشرفته استفاده کنند. نگاه علمی به پروژه و اتخاذ روشهای صحیح درمدیریت به طور قطع سبب پیش گیری از خرابکاری و سوخت شدن سرمایه مدیران می شود. کاهش مدت زمان ساخت به پشتوانه بهره مندی از روشهای پیشرفته ساخت و سازی فارغ از اینکه در حضور بهینه افراد در پروژه دخیل خواهد بود، همچنین در کاهش زمان خواب سرمایه و افزایش سود دهی فوق العاده مثمرثمر خواهد بود.این روشها در بهره مندی از فناوری های ساخت، استفاده از نسل های جدید مدیریتی و مهندسی، مدیریت منابع انسانی، روشهای سریع سازی، کالای های سبک ومطمئناً کاهش وزن سازه خودنمایی می کند. به همین ترتیب باید گردش مالی را به طور دقیق بررسی و فرایند ورود و خروج آن در پروژه بر پایه داده های آماری دنبال شود.

سامانه های پیشرفته مدیریتی هرگز همچون گذشته مبتنی بر ساختار فرد محور نخواهد بود و درهر بخش فارغ از اندازه و وظایف اجرایی آن به مدیری واحد نیازمند است. بنابراین هریک از شیوه های مدیریت استراتژیک، بازاریابی و برندینگ باید به طور دقیق و علمی مطالعه یا با مشاوره مراکز و شرکت های متخصص اجرا شود. همچین در بخش بازار و فروش پروژه باید به اهداف ساخت، بازاریابی و برندینگ اندیشیده  شود.این مرحله بر خلاف آنچه در عرف و در مرحله فروش انجام می شود، باید همزمان با نخستین جریان اهداف و خرید ملک اجرایی شود. طراحی مدلهای مالی فروش باید از آغاز پروژه مطرح شود؛ چرا که توان مالی جامعه همچون قبل نیست و نیاز به اتخاذ شیوه های جدید بازاریابی مبرم است. بهره مندی از شرکت های مشاوره در ساخت، بهره برداری، روشهای فروش و… یکی از مهمترین استراتژی های مدیریتی است که بی تردید درموفقیت و نیل به اهداف سازمانی نقشی کلیدی ایفا می کند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.