تدوین دستورالعمل مقاوم‌سازی ساده ساختمان‌های مسکونی

0

برای نخستین بار در کشور دستورالعمل بهسازی لرزه‌ای ساختمان‌های مسکونی متداول با رویکردی جدید و مطابق با شرایط بومی کشور، با همکاری گروهی از متخصصان داخلی و با بهره‌گیری از توان علمی و فنی موجود در کشور تدوین شد.
به گزارش ایسنا، با توجه به ساخت وسازهای ناهمگون با وضعیت لرزه‌خیزی شهر تهران و همچنین جمعیت ساکن در این شهر، در صورت وقوع زلزله شدید یا متوسط، وقوع بحران در شهر تهران و به تبع آن کل کشور دور از انتظار نیست. بنابراین نیاز مبرم به بهسازی و مقاوم‌سازی بافت شهری تهران کاملا محسوس است.
تجربه بهسازی لرزه‌ای ساختمان‌های موجود در چند سال اخیر، بیانگر این مطلب است که متاسفانه اتکا به روش‌های مقاوم‌سازی موجود که اغلب وارداتی بوده و به صورت ترجمه به ادبیات فنی کشور اضافه شده است، از آنجا که نیازمند صرف هزینه قابل توجه و نامتناسب با شرایط اقتصادی عامه مردم و همچنین صرف مدت زمان طولانی برای انجام مطالعات و اجرای طرح است، نمی‌تواند پاسخگوی حجم انبوه نیازهای مدیریت شهری در بحث کاهش خطرپذیر لرزه‌ای باشد.
دکتر مازیار حسینی رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در این باره گفت: مطالعات نشان می‌دهد که بسیاری از ساختمان‌هایی که در طول ۳۰ سال گذشته ساخته شده‌اند را می‌توان با ارایه مجموعه‌ای از تمهیدات فنی ساده تجویزی و بدون نیاز به محاسبات و آزمایشات پیچیده با صرف هزینه قابل قبول از آستانه فروریزش آنی در زلزله رهایی بخشید.
وی افزود: این امر به عنوان یک اقدام اساسی و راهگشا در زمینه پیشگیری و کاهش خطرپذیری لرزه‌ایی شهر تهران و حفظ جان شهروندان در قالب طرح تهیه دستورالعمل طرح بهسازی نسبی لرزه‌ای ساختمان‌های متداول شهر تهران از سال ۱۳۸۶ در دستور کار سازمان پیشگیری مدیریت بحران شهر تهران قرار گرفت.
حسینی خاطر‌نشان کرد: در این راستا با بهره‌گیری از توان فنی شرکت‌های مشاور ذی‌صلاح نسبت به انجام مطالعات وضع موجود ساختمان‌های مسکونی متداول شهر تهران، مطالعات آماری وضعیت اقتصادی ـ اجتماعی ساکنان این ساختمان‌ها، انجام مطالعات تحلیلی ساختمان‌های آسیب‌پذیر و همچنین انجام مطالعات آزمایشگاهی مختلف از جمله آزمایش بررسی رفتار ساختمان‌های متداول در زلزله و سنجش تاثیر اجرای طرح‌های بهسازی نسبی لرزه‌ای بر رفتار آن‌ها و نیز ارزیابی کارایی روش‌های مقاوم‌سازی ساده دیوارهای آجری، با همکاری مراکز علمی معتبر از جمله دانشگاه صنعتی شریف و دانشکده فنی دانشگاه تهران اقدام شد که از اهم فعالیت‌های انجام گرفته در این زمینه به شمار می‌رود.
وی گفت: همچنین به منظور ارزیابی عملیاتی بودن طرح‌های ارائه شده و نیز برآورد میزان هزینه‌های مترتب با اجرای این طرح در ساختمان‌های مسکونی متداول، چند ساختمان در شهر تهران به صورت نمونه با استفاده از دستورالعمل حاصل مقاوم‌سازی شد که نتیجه آن موید موفقیت در دستیابی به اهداف طرح که همان ارتقای سطح عملکرد لرزه‌ای ساختمان با صرف هزینه و زمان قابل قبول است، بود.
حسینی با بیان این که پس از گذشت نزدیک به سه سال نسخه نهایی دستورالعمل بهسازی نسبی لرزه‌ای ساختمان‌های متداول شهر تهران جهت سیر مراحل تصویب آماده شده است، به تجربه تلخ زلزله‌های گذشته ایران اشاره کرد و گفت: در بیشتر این زلزله‌ها، ساختمان‌ها با همان تکان‌های اول به شدت تخریب شده‌اند و از این رو سطح تلفات و شمار مجروحان در زلزله‌های کشور بسیار بالاست. در حالی که با استفاده از دستورالعمل بهسازی نسبی لرزه‌ای ساختمان‌های متداول شهر تهران، می‌توان با صرف هزینه قابل تحمل برای عامه مردم، این شیوه مقاوم‌سازی را در ساختمان‌های مسکونی عملی کرد.
وی افزود: انتظار می‌رود با برنامه‌ریزی و اتخاذ تصمیمات مدیریتی برای اجرای فراگیر این طرح که به عنوان یک رکن اساسی در تدوین برنامه کاهش خطرپذیری لرزه‌ای شهر تهران محسوب می‌شود، در مدت زمان کمتر از ۱۰ سال بتوان مقاومت لرزه‌ای تعداد قابل ملاحظه‌ای از ساختمان‌های مسکونی شهر تهران را ارتقا بخشید.
رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در پایان گفت: از ویژگی‌های منحصر به فرد دستورالعمل بهسازی نسبی لرزه‌ای در مقایسه با سایر دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های مشابه می‌توان به سادگی و قابلیت به کاربردن آن توسط مهندسان عمران و معمار جوان، اختصار و سهولت در اجرا، بومی بودن و مطابقت نزدیک با وضعیت بافت‌های مسکونی در کشور و همچنین ارائه راهکارهای مقاوم‌سازی به صورت تجویزی به جای روش‌های پرهزینه و زمان‌بر و البته دقیق، اجتهادی و تحلیلی اشاره کرد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.