تدوین سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف در مجمع تشخیص مصلحت

0

تدوین سیاست‌های کلی اصلاح مصرف در بخش انرژی در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه یافت.
به گزارش ایلنا، در جلسه دیروز مجمع تشخیص مصلحت نظام که با حضور اکثریت اعضا و کارشناسان و مسئولان مربوطه از دولت و مجلس شورای اسلامی تشکیل شد، بررسی و تدوین سیاست‌های کلی نظام در خصوص اصلاح الگوی مصرف که کلیات آن در جلسه قبل به تصویب رسیده بود، ادامه یافت و در بخش سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف در بخش انرژی چند بند به تصویب رسید.
در این جلسه مقرر شد: صرفه‌جویی در مصرف انرژی با اعمال مجموعه‌ای متعادل از اقدامات قیمتی و غیرقیمتی به منظور «کاهش شاخص شدت انرژی» کشور به حداقل دو سوم میزان کنونی تا پایان برنامه پنج ساله پنجم توسعه و به حداقل یک دوم میزان کنونی تا پایان برنامه پنج ساله ششم توسعه با تاکید موارد ذیل انجام پذیرد:
۱ـ تقویت ابزارها و امکانات صرفه‌جویی در مصرف انرژی در کشور از طریق:
اولویت دادن به افزایش بهره‌وری در تولید، انتقال و مصرف انرژی بر ایجاد ظرفیت‌های جدید تولید انرژی.
آموزش متناسب اصول و روش‌های بهینه‌سازی مصرف و عرضه انرژی در کلیه پایه‌های آموزش عمومی و تقویت آموزش‌های تخصصی دانشگاهی،‌ تربیت نیروی متخصص و آموزش‌های حین خدمت و همچنین ترویج فرهنگ مصرف بهینه انرژی با آگاه‌سازی مردم از طریق امکانات تبلیغی و رسانه‌های عمومی.
ایجاد سامانه متمرکز اطلاعات انرژی کشور به منظور پایش شاخص‌های کلان انرژی.
ـ انجام مطالعات جامع و یکپارچه سامانه انرژی کشور به منظور بهینه‌سازی عرضه و مصرف انرژی.
ـ تدوین برنامه ملی بهره‌وری انرژی و اعمال سیاست‌های تشویقی به منظور شکل‌گیری نهادهای مردمی و خصوصی برای ارتقای کارایی انرژی و شرکت‌های خدمات انرژی در کشور. همچنین اجرای همزمان سیاست‌های تشویقی نظیر حمیات مالی و فراهم کردن تسهیلات بانکی برای اجرای طرح‌های بهینه‌سازی.
ـ الزام پیشگامی دولت، شرکت‌های دولتی، نهادهای عمومی و بنگاه‌های عرضه‌کننده انرژی در فرهنگ‌سازی، رعایت استاندارها و الگوهای صحیح مصرف انرژی.
۲ـ تعیین و اجرای استانداردهای مصرف انرژی با ملاحظات زیر:
ـ بازنگری و تصویب قوانین و مقررات مربوط به عرضه و مصرف انرژی، تدوین و اعمال استانداردهای اجباری ملی برای تولید و واردات کلیه وسائل و تجهیزات انرژی‌بر و تقویت نظام نظارت بر حسن اجرای آنها.
ـ اصلاح و تقویت ساختار حمل‌ونقل عمومی با تاکید بر راه‌آهن درون شهری و برون شهری به منظور فراهم کردن امکان استفاده سهل و ارزان از وسایل حمل و نقل عمومی.
ـ تعیین شاخص‌های مصرف حامل‌های انرژی و الزام تولیدکنندگان به اصلاح فرایندهای تولیدی انرژی‌بر برای تطابق با استانداردهای ملی مصرف در کلیه محصولات و صنایع انرژی‌بر.
۳ـ بهینه‌سازی تولید و انتقال انرژی:
ـ استفاده از منابع مختلف انرژی برای تولید برق با مزیت‌های رقابتی و افزایش سهم انرژی‌های تجدیدپذیر و نوین.
ـ گسترش تولید برق از نیروگاه‌های تولید پراکنده (DG) کوچک مقیاس و پربازده برق و تولید همزمان برق و حرارت (CHP).
ـ بهینه‌سازی نظام انتقال فرآورده‌های نفتی از طریق حداکثرسازی انتقال از طریق خطوط لوله به مراکز عمده مصرف و نیز تغییر نظام حمل و نقل فرآورده‌های نفتی جاده‌ای به ریلی.
بنابراین گزارش، ادامه بررسی و تدوین سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف در بخش آب و نان در جلسه آتی مجمع تشخیص مصلحت نظام پیگیری خواهد شد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.