تراکم فروشی در تهران را خاتمه دهید

0

معاون مالی اداری شهردار تهران دیروز به صحن شورای شهر آمد تا از شفاف‌سازی مالی در شهرداری گزارش دهد و نمایندگان مردم را از کارنامه اوضاع مالی پایتخت مطلع کند، اما در مقابل با انتقاد تند تعدادی از اعضای شورا درباره رویه کنونی شهرداری در فروش تراکم روبه‌رو شد.
حسین محمد پورزرندی معاون مالی شهرداری در جلسه شورای شهر گفت: تاکنون ۸۵ درصد از پروژه شفاف‌سازی اموال و دارایی‌های شهرداری، حساب پروژه‌های نیمه‌تمام و همچنین بدهی‌ها و طلب‌های افراد حقیقی و حقوقی از شهرداری مشخص شده که این اقدام یک انقلاب عظیم در حوزه مالی شهرداری تهران است و تا پایان سال نتایج نهایی آن مشخص خواهد شد.
در ادامه ارائه گزارش معاون مالی اداری شهرداری و به دنبال طرح آیین نامه نحوه بهره‌برداری و فروش املاک و مستغلات شهرداری و رسیدگی به وضعیت فروش تراکم در این سازمان، خسرو دانشجو، سخنگوی شورای شهر تهران با انتقاد از نحوه عملکرد شهرداری در موضوع فروش تراکم گفت: در بحث فروش تراکم تنها ادعای شفاف‌سازی می‌کنیم و زمانی که نوبت به حساب و کتاب می‌رسد کار سخت و پیچیده می‌شود.
وی گفت: شهرداری به نوعی با تراکم فروشی‌های بی‌اندازه، درآمد‌های سال‌های آتی را پیش خور می‌کند. دانشجو همچنین در توضیح این مطلب به دنیای اقتصاد گفت: شهرداری برای جایگزینی برخی هزینه‌هایی که باید به صورت نقدی پرداخت کند به طلبکاران تراکم ارائه می‌کند، برای مثال برای تملک املاک واقع در طرح و پروژه‌های عمرانی، شهرداری به جای پرداخت به روز قیمت ملک، به مالکین این محدوده‌ها تراکم ارائه می‌دهد و با این روش معضلاتی را به وجود می‌آورد، از جمله اینکه درآمدهای سال آینده این سازمان را پیش خور می‌کند و ظرفیت تراکم سال بعد نیز به این ترتیب با کمبود مواجه می‌شود؛ چراکه شهر تا سقف مشخصی ظرفیت ساخت‌وساز دارد و باید هرچه سریع‌تر به این وضعیت نظم و نظام بخشید.
وی همچنین با اشاره به وضعیت نابسامان برخی مناطق مانند منطقه یک و دو و تعدد گزارش‌های مربوط به تخلفات ساخت‌وساز گفت: در این مناطق شهرداری‌ها بدون آنکه عملکردشان کوچک‌ترین تطبیقی با قانون داشته باشد در خصوص واگذاری باغات، سطح اشغال زمین و طبقات اضافی عمل می‌کنند و باید این موارد مورد بررسی قرار بگیرد.
به گزارش دنیای اقتصاد، در جلسه دیروز شورا حسن بیادی، نایب رییس شورای شهر تهران به مسوولان شهرداری تذکر داد مبنی بر اینکه تا اتمام پروژه‌های عمرانی نیمه تمام پروژه تازه‌ای را شروع نکنند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.