تردد از مرز زمینی ایران و ترکیه تسهیل می‌شود

0

با اصلاح ماده ۱۰ موافقتنامه حمل و نقل بین‌المللی زمینی فی‌مابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه، تردد اتوبوس‌های ایرانی به ترکیه و ترانزیت از قلمرو این کشور بدون مجوز سالیانه صورت می‌گیرد.
به گزارش consbank به نقل از ایسنا، بیست و یکمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی فی‌مابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه به ریاست منوچهر متکی – وزیر امور خارجه ایران در شهر آنکارا برگزار شد که در این اجلاس پیشنهادهای طرف ایرانی، از جمله لغو هرگونه مجوز سالیانه برای تردد اتوبوس‌های ایرانی و ترانزیت از قلمرو ترکیه مورد پیگیری قرار گرفت.
براساس این گزارش پس از چند دوره مذاکره در نهایت طرفین به اصلاح ماده ۱۰ موافقتنامه حمل و نقل بین‌المللی زمینی فی‌مابین دو کشور را با نظر حذف هرگونه مجوز سالیانه جهت تردد اتوبوس‌های دو طرف به قلمرو یکدیگر را موافقت کردند و مقرر شد که این موضوع در اولین اجلاس ویژه حمل و نقل بین دو کشور نهایی شود.
سعید عبداللهی – مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی با اشاره به توافقات حاصله در این اجلاس اظهار کرد: موضوع تردد سواری‌های عمومی از نوع ون با هماهنگی شرکت‌های دو طرف بین قلمرو دو کشور و همچنین تسریع و تسهیل تردد اتوبوس‌ها از مرزهای رسمی دو کشور به خصوص در ایام اوج ترافیک که معمولاً در روزهای پایانی سال در مرز بازرگان و سرو بوجود می آید نیز جزء توافقات طرفین در بخش حمل و نقل جاده‌ای در این اجلاس بود.
وی افزود: این نشست در سطح وزرای دو کشور برگزار شد که بر دستیابی به اهداف توسعه مناسبات و افزایش مبادلات تجاری فی‌مابین از ۱۲ میلیارد دلار به حدود ۳۰ میلیارد در سال را تاکید شد.
گفتنی است بیش از ۴۰ نفر از دست‌اندرکاران بخش‌های بازرگانی، صنعتی، بانکی، بیمه، حمل و نقل و …. هیات ایرانی را همراهی کردند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.