ترزیق دلار به اقتصاد ایران تنها برای واردات صورت می‌گیرد

0

با سیاست‌های حمایت از واردات در پیش گرفته شده توسط دستگاه‌های اجرایی، جایی برای تولید داخلی باقی نخواهد ماند.
حسن ونایی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در گفت وگو با سایت خبری خانه ملت، گفت: بسیاری از تکنولوژی‌هایی که در عرصه صنعت ایران وجود دارد وارداتی و عمدتاً از نسل دوم و سوم تکنولوژی موجود در سطح دنیا است.
وی با بیان این که تکنولوژی و صنعت در کشور ما بر پایه انرژی ارزان استوار است گفت: یک کشور در حال توسعه در همه حال، محل مصرف خوبی برای کالاهای ارزان قیمت و بعضاً بی‌کیفیت برخی کشورها مانند چین و مالزی و اندونزی است و متاسفانه این موضوع باعث شده که در زمینه صنعت شرایط ویژه‌ای را در کشورمان شاهد باشیم.
ونایی قاچاق کالا را از جمله پیامدهای ناکارآمدی تولید محصولات داخلی دانست و گفت: ایرانچه در شرق و چه در غرب با کشورهایی هم مرز است که در آن کشورها جنگ وجود دارد و این مسئله هم مزید برعلت است که صنعت کشور ما را درحالت ورشکستگی فرو ببرد، زیرا امکان تبادل کالا با این کشورها را از ما سلب می‌کند.
وی با بیان این که اقتصاد کشور ما تک محصولی است گفت: ترزیق دلار به اقتصاد ایران تنها برای واردات صورت می‌گیرد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در خصوص علل عدم رقابت‌پذیری صنعت کشورمان با دیگر کشورهای جهان اظهار داشت: از آنجا که صنعت در ایران بر پایه انرژی ارزان و عمدتاً صنایع استوک و دست دوم موجود در سطح دنیا بنا‌گذاشته شده و نیز به دلیل اینکه ایران عضو سازمان تجارت جهانی (WTO) نیست، صنعت داخلی ما در شرایط عادی توان رقابت در عرصه بین‌المللی را ندارد.
ونایی سیاست‌های متغییر در عرصه‌ تعرفه‌های وارداتی و عوارض سود بازرگانی و اقلام وارداتی را از جمله عواملی برشمرد که صنعت ایران را در وضعیت کنونی قرار داده است.
نماینده مردم ملایر با تاکید بر این که وزارت بازرگانی تنها عامل تعرفه گذاری نیست در عین حال خاطرنشان ساخت: اما به تنهایی می‌تواند از واردات کالاها جلوگیری کند.
وی گفت: امروز از میوه تا کوچکترین اقلام مصرفی در کشور را به وسیله واردات جوابگوی تقاضای جامعه هستیم بدون این که به تولیدات داخلی و صنایع بومی و داخلی خود توجه داشته باشیم.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان این که در حال حاضر کشورمان در عرصه فولاد و فرآورده‌های کشاورزی با بحران مواجه است گفت: وزارت صنایع به جای حمایت از بخش صنعت عمدتاً از واردات حمایت می‌کند، همچنین گمرک کشورمان به جهت این که می‌خواهد افزایش درآمدی داشته باشد سیاست‌های حمایت از واردات را در پیش گرفته است که به این صورت جایی برای تولیدات داخلی باقی نخواهد ماند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.