تشخیص محل وقوع زلزله تهران درکمتر از ۳ دقیقه

0

معاون فنی و عمرانی شهردار تهران گفت: در نخستین مرکز فرماندهی و ستاد مدیریت بحران تهران سامانه‌ای مجهز کرده‌ایم که می‌تواند کمتر از سه دقیقه محل وقوع زمین لرزه را تشخیص دهد.
به گزارش consbank به نقل از ایسنا ،مازیار حسینی امروز در مراسم تودیع خود به عنوان رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: نخستین مرکز فرماندهی و ستاد مدیریت بحران را حدود دو ماه گذشته افتتاح کردیم که این ساختمان از نظر سازه‌ای و نرم‌افزارهای خاصی که برای آن تولید شده است در خاورمیانه ممتاز است و در حال حاضر تهران به سامانه‌ای مجهز است که کمتر از سه دقیقه می‌تواند محل وقوع زمین لرزه را تشخیص دهد.
وی با اشاره به سوله‌های افتتاح شده در سطح شهر گفت: هر کدام از این سوله‌ها اتاق‌های بحرانی برای مناطق هستند که بیش از ۵۰ قلم کالای ضروری در آن‌ها ذخیره شده است در حالی که از این سوله‌ها برای ورزش بانوان استفاده می‌شود، فرصت مناسبی خواهد بود که فرهنگ مدیریت بحران را از بانوان به خانواده‌ها منتقل کنیم.
وی با بیان این که همیشه بین نقطه‌ای که هستیم و نقطه ایده‌آل فاصله وجود دارد، تصریح کرد: اگر بتوانیم برخی مسائل مانند بافت‌های فرسوده که رفع مشکلات آن به کاهش خطرپذیری شهر منجر می‌شود توجه ویژه‌ای کنیم، می‌توانیم در حوزه‌های آموزش گام‌های بلندتری برداریم.
وی ادامه داد: ساماندهی تشکیلات داوطلبانه، تاکید بر مدیریت ریسک و بحران بعد از سوانح، ارتقای هرچه بیشتر فناوری‌های نوین در چارچوب فناوری‌های علمی و تاکید بر استقرار هرچه سریع‌تر سیستم‌های هوشیار از جمله مواردی است که جزو برنامه‌های آینده این سازمان به شمار می‌آید.
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران همچنین از آماده شدن نقشه گسل‌های تهران خبر داد و گفت: این نقشه در طرح تفصیلی مناطق نیز در نظر گرفته می‌شود.
وی با بیان اقدامات انجام شده در طول دوره مدیریتش در سازمان افزود: در حال حاضر نقشه گسل‌های شهر تهران آماده شده و امروز رونمایی می شود و در طرح تفصیلی مناطق نیز در نظر گرفته می شود.
وی افزود: در طرح جامع تهران، حریم شهر تهران که قابلیت ساخت و ساز ندارد ۷۵ کیلومتر بود که بعد آن به ۹۰ کیلومتر رسید و بعد از دستور شما برای پیگیری این موضوع، امروز این را می‌گویم که حریم تهران بدون محدودیت ساخت ۴۴ کیلومترمربع است و این نکته نیز مهم است که نمی‌توان روی گسل بیمارستان و یا چنین مراکزی ساخت، اما با درنظرگرفتن شرایط ویژه، می‌توان ساختمان‌های کوتاه مرتبه ساخت و این مساله بر اساس استانداردهای روز دنیاست.
معاون شهردار تهران در خاتمه خاطرنشان کرد: ۲۳۰۰ نقطه در گودبرداری‌ها و از نزدیک گسل‌های تهران بررسی و تدقیق شد و همچنین ساماندهی امداد و نجات کوهستان نیز آماده شده است و اتمام طرح جامع آموزش و مشارکت‌های مردمی نیز از دیگر اقدامات مهم انجام شده دردوره مدیریت من بوده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.