تشدید بحران مسکن در آمریکا

0

اجرای طرح ۷۵ میلیارد دلاری اوباما برای حمایت از صاحبان مسکن توقیف شده در این کشور، نه تنها از بار مشکلات بازار مسکن این کشور نکاست بلکه بنا بر گفته برخی تحلیلگران اجرای این طرح بیش از آنکه باری از دوش شهروندان آمریکایی بردارد بر مشکلات آنها افزوده است.
در حالیکه ۱۰ ماه از زمان اجرای طرح نجات بازار مسکن آمریکا با تخصیص بودجه ای بالغ بر ۷۵ میلیارد دلار می گذرد بحران مسکن همچنان به قوت خود باقی است و تنها ۳۱ هزار شهروند از مزایای محدود این طرح برخوردار شده اند.
این طرح از ماه فوریه سال ۲۰۰۹ و با دستور مستقیم باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به اجرا گذاشته شد و در مراحل نخست نیز تا حدی اقساط رهنی را کاهش داد اما این طرح هیچ گاه نتوانست یک درمان قطعی برای بازار بیمار مسکن در آمریکا باشد که اکنون دامنه وخامت آن به کشور های دیگر نیز سرایت کرده است.
این طرح موجب شد بسیاری از صاحبان مسکن به امید آنکه خانه خود را از گرو بانک درآورند مبالغی در قالب قسط برای یک مدت کوتاه به بانک پرداخت کنند که البته بسیاری از این افراد ناکام معتقدند به جای پرداخت اقساط بهتر بود آن میزان پول را برای رهن یک خانه ارزان قیمت پس انداز می کردند .
برخی از تحلیلگران و منتقدان معتقدند: طرح نجات ۷۵ میلیارد دلاری بازار مسکن، در حقیقت مانع بهبود اقتصاد آمریکا شد ، بحران اقتصادی را تشدید و زمان پیش روی این رکود در لایه های مالی آمریکا را طولانی تر کرد.
گزارش ها حاکی است، تنها در سال ۲۰۰۸ میلادی بیش از ۲٫۷ میلیون خانه در آمریکا به دلیل عدم توانایی صاحبانشان در پرداخت اقساط توقیف شده اند. در سال ۲۰۰۹ نیز ۲ میلیون خانه دیگر به جمع خانه های توقیفی در این کشور اضافه شده اند و طبق پیش بینی ها در سال ۲۰۱۰ نیز ۲٫۴ میلیون خانه دیگر به همین سرنوشت دچار می شوند.
بسیاری از منتقدان بر این اعتقادند که آمریکا باید تغییری اساسی در سیستم های بانکی و تخصیص وام ترتیب دهد چراکه هم اکنون بیش از ۱۵ میلیون صاحب خانه آمریکایی انگیزه‌ای برای پرداخت اقساط وام خود به منظور از گرو خارج کردن آنها ندارند چرا که میزان بدهی آنها به بانک هم اکنون از ارزش خانه هایشان فراتر رفته است.
بدین ترتیب بسیاری از افرادی که مجبورند بیش از ارزش خانه خود به بانک ها قسط بپردازند، انگیزه پرداختی خود را کاملا از دست داده اند و حتی اگر بر اساس این طرح میزان اقساط آنها نیز کاهش یابد باز هم این افراد تمایلی به پرداخت اقساط خانه ای که متعلق به آنها نیست، ندارند .
طبق گزارش منتشر شده توسط " نیویورک تایمز " بر اساس طرح کابینه اوباما، دولت برای بنگاههای رهن مسکن انگیزه های مالی ایجاد کرده و در نتیجه آن این بنگاهها نیزمیزان اقساط ماهانه صاحبان مسکن را کاهش داده اند. بر این اساس وزارت خزانه داری آمریکا هدفی تعیین کرد که بر اساس آن ۳ تا ۴ میلیون صاحب خانه تا سال ۲۰۱۲ میلادی از مزایای قانون اصلاح اقساط وام برخوردار شوند.
بر این اساس طی یک طرح آزمایشی تا ماه دسامبر سال ۲۰۰۹ ، ۷۵۹ هزار صاحب خانه از طرح اصلاح وام به مدت ۳ تا ۵ ماه برخوردار شدند.اما از این تعداد تنها ۳۱ هزار نفر موفق به بهره مندی از طرح اصلاح پرداخت اقساط به صورت دائمی شدند ، چرا که برای برخورداری از مزایای دائمی این طرح افراد باید طی یک سری تشریفات اداری طولانی مدت، وضعیت مالی خود را گزارش دهند که این اقدام زمان بر، روند اجرای به موقع طرح را با مشکل جدی روبرو ساخته است.
از سوی دیگر این صندوق ۷۵ میلیارد دلاری برای کمک به کاهش اقساط ماهانه صاحب خانه هایی تعیین شده که اقساطشان از ۳۱ درصد درآمد آنها بیشتر نباشد که این امر نیز به نوبه خود اجرای طرح را کند کرده است .
بر اساس این گزارش، این طرح تنها نسخه ای موقتی برای درمان بیماری لاعلاجی است که هم اکنون گریبان گیر بازار مسکن آمریکا شده و حتی در صورت اجرای تمام و کمال این طرح و کمک به ۳ تا ۴ میلیون صاحب خانه گرفتار، باز هم دردی از بازار مسکن بیمار آمریکا دوا نخواهد شد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.