تشریح چگونگی جلوگیری از واردات کالاهای غیر کیفی

0

جلوگیری از واردات کالاهای غیر کیفی یکی از سیاست‌های این وزارت بازرگانی است.
مهدی غضنفری وزیر بازرگانی در نشست صبحانه کاری اتاق بازرگانی تهران در مورد جلوگیری از واردات کالاهای غیر کیفی ،با بیان اینکه این مساله یکی از سیاست‌های این وزارتخانه است گفت: در عمل وقتی وارد این بحث شدیم متوجه آن شدیم که هر چند موسسه استاندارد می‌تواند لیست این کالاهای بی‌کیفیت را بدهد اما موسسه سراغ خیلی از کالاهای بنجول که در بازار یافت می‌شود نرفته است.
وی تصریح کرد: ما در این زمینه سه نیاز داریم یکی سرعت عمل و تلاش موسسه استاندارد که کالاهای بی‌کیفیت را اعلام کند. دیگری فعال بودن ستاد مبارزه با قاچاق تا این پروژه جواب بدهد و سوم اینکه مقررات ضد دامپینگ عملی شود.
وزیر بازرگانی با اشاره به ضرورت نیاز تشکل‌های وارداتی کشور افزود: موضوع واردات مثل موضوع صادرات در بیست سال قبل است که خیلی‌ها آن را ثواب نمی‌دانستند و به تدریج فرهنگ عوض شد. از سوی دیگر واردکننده در مقابل کاری که می‌کند باید پاسخگو باشد.
وی با اذعان به اینکه نمی‌توان به هر کالایی اتهام ضد دامپینگ زد، خاطرنشان کرد: قانون برنامه چهارم اجازه نمی‌دهد که منعی برای واردات به وجود آید و تنها می‌توان مسیرهای قانونی را در این زمینه طی کرد.
وی در مورد نهضت کاهش قیمت تمام شده نیز بیان کرد: ما تا نتوانیم این موضوع را به یک چالش تبدیل کنیم کار صادرات و رقابت در واردات صورت نخواهد گرفت. ما تصمیم گرفتیم به جای سخنرانی‌های طولانی در این مورد کارگاه‌های آموزشی برگزار کنیم. همچنین کمیته‌ای هم در این زمینه و در موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی شکل گرفته ولی با وجود این، این موضوع بحثی نیست که دولتی‌ها فقط در مورد آن صحبت کند.
غضنفری یادآور شد: قانونی نیز از طرف مجلس به عنوان قانون حمایت از مصرف‌کنندگان به ما ابلاغ شده که پیرو آن کار خیلی خوبی در سازمان حمایت در حال انجام شدن است. ما در اجرای این قانون نوعی حمایت از مصرف کننده دولتی را موفق نمی‌دانیم و تشکل‌های بخش خصوصی باید وارد این بحث شوند. همچنین این موضوع به طرح جلوگیری از ورود کالاهای بی‌کیفی گره خورده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.