تشکیل هائیتی جدید در آفریقا

0

سازمان کشور‌های عضو اتحادیه آفریقا با بررسی طرح ایجاد ایالتی برای بی‌خانمان‌های زلزله هایتی در آفریقا موافقت کرد.
به گزارش consbank به نقل ازخبرگزاری رویترز، بررسی این طرح که نخستین بار توسط «عبدالله واد»، رئیس‌جمهوری سنگال مطرح شد، امروز مورد توافق نمایندگان کشور‌های عضو اتحادیه آفریقا قرار گرفت.
رئیس‌جمهوری سنگال گفت که تاریخ مردم هایتی به‌عنوان نوادگان بردگان آفریقایی، به آنها حق برخورداری از یک زندگی جدید در این قاره را داده است.
«جین پینگ»، رئیس‌ اتحادیه آفریقا در گفت‌و‌گو با رؤسای‌جمهوری کشور‌های آفریقایی در اجلاس سالیانه این اتحادیه در «آدیس آبابا» گفت که طرح ایجاد مکانی برای زلزله‌زدگان هایتی در طول این سه روز بررسی می شود.
وی همچنین ادامه داد که اتحادیه آفریقا از طریق بانک توسعه آفریقا حساب پس‌اندازی برای ساکنان هایتی باز می‌کند.
پینگ گفت: «این احساس وظیفه و همبستگی است که ما می‌توانیم پیشنهاد رئیس‌جمهوری سنگال را برای ایجاد شرایطی در آفریقا به‌منظور بازگشت اتباع هایتی که آرزو دارند پس از این حادثه مصیبت‌بار به آنجا بازگردند را بررسی کنیم.»
رئیس‌جمهوری سنگال گفت که کشورش و دیگر کشور‌های آفریقایی باید مردم هایتی را که به‌دنبال ملیتی جدید هستند را در کشور خود پذیرا باشند.
رئیس اتحادیه آفریقا همچنین با بیان این‌که ارتباطاتی در هایتی دارند تاکید کرد: «نخستین جمهوری سیاه‌پوستان در سال ۱۸۰۴ میلادی، آزادی را برای سیاه‌پوستان به ارمغان آورد.»
طبق این گزارش، طرح ایالت جدید برای زلزله‌زدگان هایتی یادآور تشکیل «لیبریا» توسط بردگان آزاد شده آمریکایی در قرن ۱۹ میلادی است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.