تصویب اعتبار بهینه سازی مصرف انرژی واحدهای صنعتی

0

رئیس ستاد طرح تحول صنایع و معادن با تشریح جزییات بسته سیاستی صنعت در کارگروه تحول اقتصادی گفت: بر اساس مصوبه اخیر این کارگروه جهت اجرای پروژه‌های بهره‌وری در واحدهای صنعتی، تسهیلات مالی اعطا خواهد شد که ۲۳ رشته صنتی آسیب پذیر در اولویت قرار دارند.
به گزارش consbank به نقل از فارس ، سید رضا فاطمی امین اظهار داشت: در جلسه‌ای که چهارشنبه هفته گذشته با حضور رئیس جمهور در ستاد طرح تحول اقتصادی برگزار شد، برنامه وزارت صنایع در دو بخش انرژی و مدیریت منابع انسانی در واحدهای صنعتی در جهت هدفمند شدن یارانه‌ها به تصویب رسید.
وی ادامه داد: وزارت صنایع برنامه‌های خود را در دو بخش صنعت و معدن و سایر بخش‌های مصرف کننده تولیدات صنعتی و معدنی تهیه کرده است تا با اجرایی شدن این برنامه‌ها، هزینه تولید کاهش و درآمد حاصل در بخش صنعت افزایش یابد.
وی تصریح کرد: بخش اول در پنج برنامه جهت رشد بهره وری تدوین شده که شامل انرژی، مدیریت بر منابع انسانی، توزیع کالا، صادرات و واردات و تأمین مالی است.
فاطمی امین با بیان اینکه دو برنامه اول ارائه شده در قالب بخش اول برنامه‌های وزارت صنایع، در جلسه اخیر کارگروه تحول اقتصادی به تصویب رسیده است، افزود: بر این اساس، منابع مالی لازم برای بهینه سازی مصرف انرژی در واحدهای صنعتی مصوب شد که این رقم به میزان سقف مورد نیاز برای اجرای طرحهاست و در آینده‌ای نزدیک رقم تخصیص یافته اعلام خواهد شد.
وی ادامه داد: تاکنون پروژه‌های مربوط به بهینه سازی مصرف انرژی در واحدهای صنعتی به صورت پایلوت اجرایی می‌شد که هم اکنون با اختصاص تسهیلات مالی لازم، اجرای این پروژه‌ها سرعت خواهد یافت.
مشاور وزیر صنایع افزود: تمام واحدهای صنعتی امکان برخورداری از تسهیلات مالی را جهت بهینه سازی مصرف انرژی خود دارا هستند ولی اولویت تخصیص با ۲۳ رشته صنعتی آسیب پذیر است که فولاد، سیمان، نساجی، پتروشیمی و آلومینیوم جزء این رشته‌ها محسوب می شوند.
وی ادامه داد: در بخش دوم برنامه‌های وزارت صنایع که به بخش های متأثر از تولیدات صنعت و معدن مربوط می‌شود نیز جلساتی را با دستگاه‌های مربوطه داشته‌ایم تا پس از نهایی برنامه‌ها، این موضوع نیز در ستاد طرح تحول اقتصادی مصوب شود.
وی توضیح داد: بخش‌های متأثر از بخش صنعت شامل خانوار، حمل و نقل و کشاورزی است که بخش خانوار در دو زیر مجموعه تولید محصولات بهینه و پربازده و همچنین کنترل قیمت محصولات دارای سهم بالا در سبد خانوار است.
به گفته فاطمی امین بر اساس برنامه‌ریزی وزارت صنایع ۴۷۰ قلم کالای مؤثر در سبد خانوار مورد توجه و کنترل قیمت قرار خواهند گرفت.
وی ادامه داد: در مورد بخش کشاورزی و حمل و نقل نیز طوری برنامه‌ریزی شده که تجهیزات مورد نیاز این بخشها از طریق تولیدات داخلی تأمین شود و در این زمینه با وزارتخانه‌های مرتبط جلساتی برگزار شده است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا قیمت گاز مصرفی صنایع در ستاد تحول اقتصادی مصوب شده است یا خیر؟ نیز گفت چند سناریو در مورد قیمت گاز مطرح و در حال بررسی است ولی هنوز به نتیجه نهایی نرسیده‌ایم.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.