تصویب یک فوریت طرح اصلاح الگوی مصرف انرژی در مجلس

0

نمایندگان مجلس با یک فوریت طرح اصلاح الگوی مصرف انرژی با ۱۳۸ رای موافق، ۳۴ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع موافقت کردند.
به گزارش ایسنا، ادیانی‌راد به عنوان یکی از طراحان این طرح یک فوریتی گفت:برای فوریت این طرح همین بس که امسال سال الگوی مصرف است و مجلس در راستای اهداف این نامگذاری باید کارنامه قابل قبولی ارائه کند.
وی اضافه کرد: همه می‌دانیم در حوزه احداث و مصرف بی‌رویه متاسفانه در جهان رتبه اول را داریم، لذا طلب می‌کند که به الگوی مصرف انرژی در بخش‌های صنعتی و خانگی بپردازیم.
ادیانی‌راد اظهار داشت: ما این طرح را کمتر از لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها نمی‌بینیم، ضمن آنکه مکمل همدیگر هستند و آن لایحه بدون این طرح البته خواهند ماند .
سخنگوی کمیسیون انرژی مدیریت و بهینه سازی انرژی را از جمله اهداف این طرح عنوان کرد و گفت: با این کار تراز مثبتی بین تولید انرژی و مصرف آن ایجاد می‌شود، حتی صادرات برخی انرژی‌ها مثل گاز را تضمین می‌کند.
بنابراین گزارش یوسف‌نژاد به عنوان مخالف این طرح دو فرویتی گفت: برای ارائه تقاضای دو فوریت باید حالت ضرورت آن مطرح شود و مستند و مشروح ارائه شود، در حالی که طراح این طرح چنین مواردی را مطرح نکرد.
وی گفت: این طرح ۹۰ ماده و تبصره‌های مختلفی دارد و یک کشکولی است، لذا آنچه در اینجا به عنوان اصلاح الگوی مصرف مطرح شده در ۱۲ بخش بسیار مختلف و گسترده مطرح است . ضمن آنکه بخشی از این موارد را در برنامه پنجم می‌توانیم داشته باشیم لذا ضرورتی برای فوریت نمی‌بینیم.
همچنین کاتوزیان به عنوان موافق طرح به وضعیت مصرف انرژی در کشور اشاره کرد و گفت: اگر توجه کافی به این وضعیت داشته باشیم نیازی به توضیحات اضافه در مورد فوریت آن نیست.
وی افزود: روزانه ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز مصرف می‌کنیم و یکی از بزرگترین مصرف کنندگان انرژی هستیم که اگر رشد مصرف انرژی را با پیشرفت خود مقایسه کنیم، می‌بینیم که رشد خوبی نداشته‌ایم و لذا اگر امروز جلوی این رشد مصرف را نگیریم به ضرر ما خواهد بود.
کاتوزیان افزود: اگر امروز قانون خوبی تصویب کنیم که وضعیت انرژی را سامان دهد، بهتر از آن است که سال‌های بعد به این کار بپردازیم ضمن آنکه مقام معظم رهبری هم این موضوع را تشخیص داده‌اند و امسال را سال اصلاح الگوی مصرف نامگذاری کرده‌اند، لذا با هم باید ضمن رای دادن به فوریت آن به بررسی و تصویب آن بپردازیم تا قانون منسجمی را وضع کنیم.اگر بتوانیم همین یک طرح را به تصویب برسانیم و برای اجرا برود یکی از بزرگترین کارها را انجام داده‌ایم.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.