روانشناسی دستیابی به تعادل در طراحی داخلی

0
طراحی داخلی

طراحی داخلی با آنچه که شما در فضای اتاق یا خانه خود حس می کنید، ارتباط نزدیکی دارد. طراحی داخلی بر ناخودآگاه شما تأثیر خواهد گذاشت. در این مطلب  با روش هایی که می توانید تقارن و تعادل را به خانه خود بیاورید، آشنا خواهید شد. با خواندن این مطلب خواهید دریافت که به چه سادگی می توانید این روش ها را به کار بگیرید.

تقارن، طراحی را ساده تر می سازد.

طراحی داخلی

همه ما تجربه کرده ایم که گاهی نگاه کردن به طراحی یک فضا، چگونه به علت زیبایی بیش از حد، نفس شما را در سینه حبس می کند. بدون شک شما نیز مایلید که در فضای داخلی خانه خود چنین تأثیری را ایجاد کنید. اما چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که با وجود بخش های متفاوت در یک فضا می توانید هماهنگی را ایجاد کنید؟ در این راستا دستیابی به طراحی متقارن، موضوعی کلیدی و مهم می باشد.

طبق اصول روانشناسی، هنگامی که چشم های ما با نگاه به بخش های متفاوت، اطلاعات زیادی را از اطراف می گیرد، مغز ما این اطلاعات را به الگویی قابل تشخیص، ساده تر و منحصر بفرد تبدیل می کند. در واقع ما اتاق را به صورت یک کل می بینیم -یک آشپزخانه، یک اتاق نشیمن و یک حمام- قبل از اینکه بتوانیم بر اجزایی که در این فضاها وجود دارد، تمرکز کنیم.

ما طراحی های متعادل را دوست داریم، زیرا آنها اطلاعات مورد نیاز مغزمان را به صورت مینیمال حفظ می کنند. هنگام توجه به یک الگوی تکراری، قادر خواهیم بود که هر یک از اجزا را سریع تر پردازش کنیم. از آنجایی که درک فضاهای متقارن برای ما ساده تر می باشد، اغلب آنها را خوشایندتر می دانیم.

تعادل ما را شاد می سازد.

طراحی داخلی

فضایی که به خوبی طراحی شده است، توانایی القای شادی را دارا می باشد. مطالعه ای در این زمینه انجام شده است که نشان می دهد شرکت کنندگان آن نسبت به تصاویر متقارن کلمات و توصیفات مثبت بیشتری به کار برده بودند. آنها فعالیت عضلات صورت را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که در زمان مشاهده تصاویر متعادل، عضلات صورت بیشترین فعالیت را در لبخند زدن دارند.

محققان همچنین دریافتند که شرکت کنندگان در این مطالعه، واکنش قابل توجهی به تقارن بازتابی نشان دادند – مانند تصاویری که در آینه دیده می شوند- از این نوع تقارن در جاهایی که نیاز بیشتری به احساس رضایت و شادی دارید، استفاده کنید.

بکارگیری تقارن تصاویر آیینه ای، می تواند کاربردی باشد.

طراحی داخلی

وقتی برای اولین بار وارد یک فضای جدید می شویم، مغز ما به طور خودکار دو موضوع را پردازش می کند: زیبایی و کاربردی بودن. در بهترین پروژه های طراحی، این دو عامل به گونه ای ظریف و یکپارچه با هم ترکیب می شوند که شما نمی توانید به راحتی آنها را تشخیص بدهید. برای انجام چنین کاری، نیازی به سال ها آموزش ندارید و تنها بایستی اندکی تقارن را در طراحی فضا به کار بگیرید.

ابتدا باید نقطه کانونی اتاق را تعیین کنید. نقطه ای که در اولین نگاه چشم ها را به سمت خود می کشاند. به محض اینکه نقطه کانونی را تعیین کردید، از آن به عنوان مرکز چیدمان متقارن خود استفاده کنید.

عدم تقارن کمک می کند که علاقمند به فضا بمانیم.

طراحی داخلی

با وجود همه صحبت هایی که در مورد تقارن و سادگی داشته ایم، نمی توانیم موضوع عدم تقارن در دکوراسیون را نادیده بگیریم. بایستی سعی کنیم اندکی عدم تقارن را به طراحی داخلی خانه اضافه نماییم.

تعادل غیرمتقارن، به فضا عمق و جذابیت بصری می افزاید و در مقایسه با فضاهای سنتی، آرامش و راحتی بیشتری را در فضا القا می کند.

برای بکارگیری عدم تقارن، بر انتخاب وسایلی متفاوت اما مشابه به لحاظ حجم و فرم تمرکز کنید. اطمینان حاصل کنید که همه آنها فاصله یکسانی با نقطه مرکزی اتاق دارند. وسایل را در جایی قرار دهید که فکر می کنید باید باشد و سپس به عقب برگشته و به اتاق به عنوان یک کل بنگرید. خواهید دید که بخش نامتقارن چگونه در فضای اتاق خواهد درخشید. به خاطر داشته باشید که عدم تقارن می تواند بزرگ یا کوچک باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.