تعیین نرخ ارز مشکل تجارت

0

بسیاری از فعالان حوزه تجارت ایران معتقدند که در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین مشکلات صادرکنندگان، ثبات نرخ ارز است به‌گونه‌ای که آنها معتقدند در حالی که هر سال با افزایش هزینه‌ها در بخش تولید و در نتیجه واردات مواجه می‌شویم، ثبات نرخ ارز باعث کاهش سود حاصل از صادرات و در نتیجه کاهش قدرت رقابت‌پذیری صادرکنندگان خواهد شد.
به گزارش تهران‌امروز، به گفته آنان، اگر نرخ ارز در کشور واقعی بود واردات هر چیزی معنا نداشت اما متاسفانه ثبات نرخ ارز در برابر تورم داخلی، واردات هر کالا و خدماتی را به‌صرفه و منطقی کرده است.
همچنین آنها نسبت به عدم تحقق مسائل مربوط به نرخ ارز در برنامه چهارم توسعه انتقاد می‌کنند. در برنامه چهارم توسعه تاکید شده بود که نرخ ارز باید معادل تفاوت نرخ تورم داخلی و نرخ تورم بین‌المللی افزایش یابد اما در عمل چنین کاری صورت نگرفت. صادرکنندگان معتقدند این مساله باعث شده است که بهای تولیدات ایرانیان گران تمام شده و به مرور زمان توانایی رقابت در بازارهای جهانی از دست برود. در عین حال ثبات نرخ ارز،‌ واردات را به‌صرفه کرده و در این میان واردات کالاهای بی‌کیفیت نیز بر مشکلات افزوده است. با آنکه طی سال‌های اخیر در مورد این موضوع بحث‌های زیادی شده است اما هرگز نظرهای متفاوت در این مورد به نتیجه یکسان نرسید. وزارت بازرگانی و در راس آن مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی معتقد است که نرخ ارز باید به‌گونه‌ای تعیین شود که همه ‌اعم از صادرکننده و واردکننده راضی باشند.
اما به گفته رئیس اتاق بازرگانی تهران، پیشنهاد جدید بخش خصوصی برای تعیین نرخ ارز این است که با تعریف یک پروژه تحقیقاتی با همکاری بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و اتاق بازرگانی، یک مدل و الگوی تعیین نقطه نرخ ارز بهینه در شرایط زمانی و مکانی متفاوت تهیه شود.
یحیی آل‌اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی تهران در مورد مساله تعیین نرخ ارز به ایسنا گفت: مقوله نرخ ارز یک مقوله جامع‌الجهات است که با توجه به شرایط اقتصادی کشور در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شود.
وی تعیین نرخ ارز را تابع شرایط زمانی دانست و افزود: برای سر و سامان دادن به این موضوع، یک مدل و الگوی علمی لازم است که شرایط مختلف بتواند آن را نظم دهد و کنترل و نقطه بهینه را انتخاب کند.
آل‌اسحاق اضافه کرد: پیشنهاد ما این است که یک سبد ارزی تاثیرگذار باید مشخص و سپس این کار مدیریت شود و در نهایت براساس این مدل، الگوی یک نرخ ارز را تعیین کنند. وی در این مورد توضیح داد: پیشنهاد ما این است که مرکزیت این موضوع با بانک مرکزی باشد و ما به عنوان اتاق بازرگانی آمادگی داریم که یک پروژه تحقیقاتی را در این مورد تعریف کنیم که بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و اتاق بازرگانی در آن نقش داشته باشند و اینها با تعریف این پروژه، یک مدل و الگوی تعیین نقطه نرخ ارز بهینه در شرایط زمانی و مکانی متفاوت تهیه کنند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.