تعیین نرخ سود بانکی شناور بانکی برای سال آینده

0

به منظور افزایش زمینه رقابت بانک‌ها بهتر است نرخ سود برای سال آینده به صورت شناور و بین ۱۲ تا ۱۸ درصد تعیین شود.
عباسعلی نورا عضو کمیسیون برنامه‌و‌بودجه مجلس با اشاره به پیشی گرفتن سهم بخش خصوصی از بخش دولتی در نظام بانکی ، در خصوص نحوه تعیین نرخ سود بانکی در سال ۸۹ با توجه به نرخ تورم ۱۵ درصدی فعلی و احتمال کاهش آن تا پایان سال، اظهار داشت: در صورت اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها بیش از آنچه فکر کنیم تورم خواهیم داشت و تورم کاهش پیدا نخواهد کرد.
نورا تصریح کرد: در ارتباط با مسئله بانک‌ها معتقد به تعیین تکلیف برای بانک‌ها نیستم.
وی با اشاره به اینکه بانک‌ها باید در یک اقتصاد سالم با یکدیگر رقابت کنند، افزود: کنترل بانک‌ها و برخورد با بانک‌ها به روش دستوری روش صحیحی نیست.
نورا با بیان اینکه دولت‌ها به طور معمول بانک‌ها را غیر مستقیم کنترل می‌کنند، اذعان داشت: دولت می‌تواند به طور غیر مستقیم هنگامی که جامعه مازاد نقدینگی داشته یا به نقدینگی نیاز دارد با سیاست‌های پولی و مالی و ارزی که دارد بازار را در تعادل نگه دارد.
عضو کمیسیون برنامه‌و‌بودجه خاطرنشان کرد: در حال حاضر که به سمت خصوصی سازی رفته‌ایم و اکثر بانک‌ها خصوصی است ضرورتی ندارد که نرخ سود بانک‌ها را به صورت دستوری تعیین کنیم.
وی ادامه داد: در صورتی که دولت تصور کند بانک‌ها از فرصت‌های اجتماعی سوء استفاده می‌کنند، می‌تواند با عناوین مختلف مانند اوراق مشارکت یا سیاست‌‌های پولی و مالی این مشکل را حل نماید.
نورا اظهار داشت: البته اگر بگوییم دولت خود می‌خواهد نرخ را تعیین کند در این صورت موضوع فرق می‌کند.
وی تصریح کرد: فرض را بر این می‌گذاریم که دولت به نظام بانکی بگوید که بسترسازی برای رقابت‌های بانکی هنوز ایجاد نشده و باید یک نرخ متعارف در سراسر نظام بانکی برقرار باشد.
نماینده زابل اضافه کرد: علاوه بر تورم، ۳ درصد کارمزد باید لحاظ کنیم که معمولا بانک‌ها از ۱تا ۳ درصد کارمزد دریافت می‌کنند.
نورا خاطرنشان کرد: دولت می‌تواند یک رقم را به عنوان نرخ سود پایه قرار داده و در کنار آن یک محدوده برای تعیین نرخ سود شناور نیز مشخص کند.
وی با اشاره به اینکه این ایده به صورت تلفیقی از نظام کنترلی و نظام رقابتی است، تصریح کرد: در این مقطع این بهترین روش است.
نورا تصریح کرد: اعتقاد بنده بر این است که باید سود بین ۱۲ تا ۱۸ درصد قرار گیرد تا بانک‌ها با یکدیگر رقابت کنند.
وی در پایان گفت: پایه سود باید بر اساس نرخ تورم قرار گیرد و اگر تورم کاهش یافت، نرخ پایه سود نیز کاهش یابد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.