تعیین نرخ ارز در دستور کار کمیته ویژه

0

رییس موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی وزارت بازرگانی، از رفع گلوگاههای هزینه ای کالاها در کشور خبرداد و گفت: علاوه بر این، تعیین نرخ مناسب ارز، در دستور کار کمیته ویژه کاهش قیمت تمام شده قرار دارد.
محمود دودانگه در گفت وگو با مهر گفت: کمیته ملی نهضت کاهش قیمت تمام شده، راهکارهای متنوعی را برای کاهش قیمت بسیاری از کالاهای داخلی در دست تدوین دارد. البته نباید از این نکته غافل شد که کاهش قیمت باید همراه با افزایش کیفیت باشد.
رییس مرکز مطالعات و پژوهشهای بازرگانی افزود: این کمیته با اتکا بر آمارهایی که شاخصهای اقتصادی در اختیار می گذارد، در حال یافتن گلوگاههای هزینه ای کالاهای داخلی است. طبیعتا در سطح کلان، خرد و بنگاهی، کشور و بخش تولید دچار مشکلاتی است که باید با تمرکز بر روی آن، به رفع این گلوگاهها پرداخت.
وی تصریح کرد: نمی توان صرفا مسئولیتهای کاهش قیمت تمام شده محصولات را به گردن بنگاههای اقتصادی انداخت و مسئول همه تقصیرها و مشکلات را بنگاهها دانست. این نگاه، معقول نیست. بلکه سیاستگذاران علاوه بر اینکه این موضوعات را باید در بنگاهها مورد رصد قرار دهند، در سطح کلان و سیاستگذاری نیز باید زیرساختهای لازم را ایجاد کرده و قوانین و مقررات لازم را برای بهبود فضای کسب و کار تدوین کنند.
به گفته مسئول کمیته ملی کاهش قیمت تمام شده، باید برخی اقدامات این کمیته برای کاهش قیمت، از جنس اقدامات سیاستگذاری و برنامه ریزی باشد.
وی اظهار داشت: این امر باید مسیر خود را طی کند و در چارچوب تعریف شده، در یک عزم و برنامه ملی، در مورد آنها به جمع بندی رسیم. هرجا هم که ضرورت دارد، مصوبه رییس جمهور را در مورد این سیاستگذاریها، اخذ کنیم.
دودانگه به گلایه های بنگاهها و عاملان اقتصادی از قانون کار پرداخت و گفت: قانون کار فعلی، لزوما باعث ارتقا بهره وری و انجام کار مناسب و تولید بهینه نمی شود. این قانون، هزینه های زیادی را به بخش های مختلف تحمیل کرده و رابطه بین کارفرما و کارگران را به صورت شفاف و بهینه بیان نمی کند.
وی همچنین به ضعفهای موجود در امر سیاستهای پولی و ارزی اشاره و تصریح کمرد: نرخ ارز، یکی از موضوعات مهم در کاهش قیمت تمام شده به شمار می رود و تعیین درست و منطقی نرخ ارز، هم تولید را رونق می دهد و هم صادرات را شکوفا می کند.
دودانگه از جمله دیگر آثار نرخ ارز بهینه را مدیریت آثار تورمی دانست و اظهار داشت: تعیین درست نرخ ارز سبب رضایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان شده و در عین حال، اشتغال را نیز افزایش می دهد. این امر باعث کاهش تورم خواهد شد.
وی تاکید کرد: مهم این است که در مورد نرخ ارز، چه نرخی را به عنوان نرخ منطقی و مناسب ارز تعیین کنیم. این موضوع یکی از جنبه هایی است که کمیته ملی کاهش قیمت تمام شده باید بر روی آن، تمرکز بیشتری داشته باشد.
گفتنی است، کمیته ملی کاهش قیمت تمام شده با حضور نمایندگانی از وزارتخانه های بازرگانی، صنایع و معادن، امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی، کار و امور اجتماعی و نیز اعضای کمیسیون اقتصادی، صنایع و معادن و کشاورزی مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.