تعیین چارچوب تمدید قرارداد صادرات برق به عراق

0
به گزارش Consbank به نقل از ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، هوشنگ فلاحتیان روز شنبه در حاشیه دیدار معاون وزیر برق عراق با وی، گفت: با توجه به اینکه قرارداد صادرات برق ایران به عراق تمام شده است، در این دیدار مذاکره هایی برای تعیین چارچوب جدیدی به منظور تمدید قرارداد انجام دادیم که این چارچوب مورد موافقت طرفین قرار گرفت.

وی ادامه داد: طرف عراقی نتایج مذاکره ها را به دولت عراق اطلاع می دهد که امیدواریم با هماهنگی هایی که با عراق می شود، فردا بتوانیم در قالب چارچوب جدید نسبت به صادرات برق به عراق به توافق برسیم.

فلاحتیان با بیان اینکه سالانه ۱۲ میلیارد کیلووات ساعت انرژی الکتریکی به کشورهای همجوار صادر و حدود چهار میلیارد کیلووات ساعت برق وارد می کنیم، گفت: بیشتر برق صادراتی به عراق بوده و راهبرد وزارت نیرو توسعه صادرات برق است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اظهار داشت: قرارداد پیشین دوساله بوده و طی مذاکره هایی که در دو روز انجام می دهیم، چارچوب تمدید قرارداد را برنامه ریزی می کنیم.

فلاحتیان اضافه کرد: براساس این قرارداد، ظرفیت صادرات حدود ۱۵۰۰ مگاوات برق به عراق وجود دارد.

عادل حمید مهدی معاون وزیر برق عراق نیز گفت: ما از سال ۲۰۰۵ با ایران همکاری داریم که در ابتدا قرارداد واردات برق از ایران ۱۵۰ مگاوات بود و اکنون این رقم به ۱۵۰۰ مگاوات رسیده است که در برخی مواقع حتی بیش از این از ایران برق وارد کردیم.

وی خاطرنشان کرد: این مقدار واردات نیازهای برق عراق را تامین می کند.

معاون وزیر برق عراق با بیان اینکه با توجه به پایان قرارداد پیشین اکنون برای تمدید قرارداد و توسعه روابط دو کشور به ایران آمده ایم، افزود: در آینده نیز شبکه برق دو کشور سنکرون می شود و همواره از ایران برای تامین تجهیزات برق عراق کمک می گیریم.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.