تغییر قوانین نظام مهندسی برای احیای معماری ایرانی و اسلامی

0
 به گزارش Consbank، ایسنا به نقل از علی فرج‌زاده‌ها اظهار کرد: از ۴۲ مادهٔ قانون مهندسی ساختمان، ۳۰ ماده تغییر پیدا خواهد کرد و این تغییرات بر محورهای ایجاد اشتغال پایدار، توسعه خدمات مهندسی و کاهش وابستگی سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها به اداره راه و شهر سازی است.

وی از اهمیت مهندسی معماری می‌توان به توسعه ساخت و ساز در کشور با شروع و توسعه آن با مهندسی معماری اشاره کرد.

عضو شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان تصریح کرد: هویت شاخصه اصلی و مهم معماری ایرانی است و نمای ساختمان‌ها ارتباط مستقیمی با تفکر و فرهنگ جامعه دارد و مهندسان با راهبرد سال می‌توانند در مراحل احداث در حوزه فرهنگ و اقتصاد نیز نوآوری داشته باشند.

وی در خصوص معماری افزود: این رشته مهم فراز و نشیب‌های زیادی را داشته است که اوج این رشته را باید در دوره‌های دور جستجو کرد و چیزی که به عنوان معماری ایرانی مطرح بوده با دوره اسلام عجین شده و معماری ایرانی- اسلامی را رقم زده است که اجرای ستون‌های بلند، طاق و ایوان‌های گسترده معماری ایرانی را به اوج رساند.

فرج‌زاده‌ها یادآور شد: با آغاز دوره قاجار دوره افول معماری ایرانی شروع شد چراکه انقلاب صنعتی و باور و فرهنگ غربی معماری ایرانی را دستخوش تغییر کرد و باعث شد از آن معماری غنی فاصله بگیریم و امیدواریم با تغییر قانون نظام مهندسی ساختمان و یک بسیج ملی، معماری اسلامی و ایرانی را احیا کنیم و این هنر را توسعه بخشیم.

حامد مانی‌فر، نائب رییس نظام مهندسی استان قزوین نیز خاطرنشان کرد: معماری دارای فراز و نشیب‌هایی بوده است و امروزه تمامی سازندگان مسکن به طراحی نما و نور‌پردازی توجه می‌کنند که این امر توجه شهروندان را به معماری نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: نظام مهندسی ساختمان استان قزوین تلاش کرده است توجه بیشتری به حوزه معماری داشته باشد و از دستاوردهای سال گذشته می‌توان به برگزاری دو مسابقه معماری نیز اشاره کرد.

رئیس گروه تخصصی معماری قزوین خبر داد: در سال گذشته نشست با مدیرکل راه و شهرسازی استان، معاون امور عمرانی استاندار و رئیس نظام مهندسی منجر به افزایش ۳۰ درصدی حق الزحمه معماران شد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.