بررسی تفاوت های معماری مدرن و معماری قدیمی

0
معماری مدرن و معماری قدیمی

معماری باید بیانگر زمان و مکان خود باشد. معماری باید از زمان، فرهنگ، ارزش های دوره خود سخن گفته و به نوعی هویت آن دوره محسوب می شود. از زمان پیدایش بشریت، همه چیز از جمله معماری تغییرات بسیاری داشته است. کودکی که در حال حاضر متولد می شود، در صورتی که آثار تاریخی به جا مانده از قرن ها پیش را مشاهده ننماید، تصور اینکه جعبه های هرمی شکلی که با آنها بازی می کند، ساختارهای تکامل یافته اهرام مصر هستند. این موضوع در واقع قدرت تغییر و تبدیل موازی بین معماری مدرن و معماری قدیمی می باشد.

معماری مدرن و معماری قدیمی ، دو قطب مجزا و متفاوت هستند، مانند شب و روز. تنها زمان، ارتباط بین این دو را برقرار می سازد. نمی توانیم به طور کامل این دو را از هم جدا بدانیم، چرا که معماری مدرن برگرفته از معماری قدیمی می باشد. بنابراین، به چندین تفاوت معماری مدرن و معماری قدیمی می پردازیم.

استفاده از مصالح

بارزترین تفاوت معماری مدرن و معماری قدیمی ، استفاده از مصالح می باشد. در گذشته، سنگ و مشتقات آن به عنوان مصالح اصلی ساختمان بودند یا می توان گفت تنها ماده ای بودند که در ساخت و ساز از آنها استفاده می شد. ساختار کلیساهای ساخته شده در قرون وسطی و یا مساجد جنوب شرقی آسیا را نمی توان بدون سنگ تصور کرد. از سوی دیگر، ساختمان های بلند مدرن را نیز بدون نمای شیشه ای نمی توان تصور کرد. به لطف پیشرفت تکنولوژی، گزینه های زیادی از مصالح را برای ساخت و ساز در اختیار داریم.

معماری مدرن و معماری قدیمی

معماری مدرن و معماری قدیمی

اگر میزان اهمیت معماری را در زندگی بدانید، پی خواهید برد که باید برای چند لحظه هم که شده به عقب برگردید و انواع ساختمان هایی که مردم در گذشته و حال ساخته اند را مورد بررسی قرار دهید. در زمان های قدیم، تنها ساختارهای مذهبی مانند کلیساها، معابد و قصرها از نمونه های معماری بودند که از تزئینات طبیعت به شمار می رفتند. به کار بردن ستون ها، حکاکی ها و نقاشی ها در ساختمان های قدیمی بسیار مهم بود. در حالی که معماری مدرن با ساختارهایی با شکل هایی با گوشه های تیز نمایانگر ویژگی های دوره ای است که در آن زندگی می کنیم و جلوه ای وحشیانه را در طبیعت ایجاد می کند.

ساختارهای افقی در برابر ساختارهای عمودی

ظاهر ساختارهای قدیمی و مدرن و مقایسه آنها، نشان دهنده یکی از جنبه های مهم زیست محیطی و کمبود فضا می باشد. ساختارهای قدیمی بسیار پرزرق و برق و با شکوه و در گستره ای افقی با فاصله های زیاد ساخته می شدند. در واقع، ساختمان ها به صورت پراکنده بودند. امروزه، معماران با توجه به کمبود فضا، سعی بر جمع و جور تر کردن و ساخت ساختمان های عمودی دارند.

معماری مدرن و معماری قدیمی

معماری مدرن و معماری قدیمی

تغییر رویکرد منطقه ای به جهانی

دو عکس زیرا را مقایسه کنید. اگر از شما بپرسند هر یک از این ساختمان ها چه هستند، به راحتی خواهید گفت ساختمان بالایی یک کلیسا است ولی برای تخمین ساختمان تصویر دیگر، نیاز به مشورت و همفکری با دیگران دارید. اجازه بدهید که به شما بگوییم ساختمان دیگر نیز کلیسا می باشد. تصویر بالا یک کلیسای قدیمی است که شکلی طولی داشته و برج های نازک دارد، در حالی که تصویر دیگر، یک کلیسای مدرن می باشد که دور از اصول ساختار های سنتی ساخته شده است. شما نمی توانید حدس بزنید این ساختمان مدرن، کلیسا، موزه، تئاتر و یا چه چیز دیگری است. می توانیم بگوییم طراحی رویکردی جهانی پیدا کرده است. به طور مثال، تعجبی ندارد که معماری از لندن می تواند ساختمانی را در هند با وجود تفاوت های فرهنگی زیاد، طراحی نماید، زیرا امروزه تفاوت در معماری منعکس نمی شود.

معماری مدرن و معماری قدیمی

معماری مدرن و معماری قدیمی

اگر به طور عمیق به تجزیه و تحلیل تغییرات معماری از دوره باستان تا معماری مدرن امروزه بپردازیم، پی خواهیم برد تغییر جوامع بشری به طور مستقیم یا غیرمستقیم منجر به این تحولات شده است. در واقع این یک تغییر نیست و تغییر در دیدگاه نیازهای انسانی است. ساخت و ساز قلعه ها و کاخ ها با از بین رفتن سیستم پادشاهای و سلطنتی از بین رفت. در واقع این تغییرات، بخشی از روند تکامل می باشد. با توجه به سرعت پیشرفت تمام جنبه های زندگی، شکاف بین معماری قدیمی و مدرن گسترش یافته است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.