تقسیم‌بندی تهران به ۲۲ فرمانداری‌ مشکل قانونی دارد

0

سخنگوی شهرداری تهران گفت: بر اساس قانون اداره شهر در اختیار مدیریت شهری باید قرار بگیرد و تقسیم بندی تهران به ۲۲ فرمانداری‌ از نظر قانونی مشکل دارد.
به گزارشConsBank ، محمد هادی ایازی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به طرح تقسیم تهران به ۲۲ فرمانداری، گفت: مسئله مهمی که وجود دارد، قانونمداری افرادی است که در مسند اجرا هستند؛ اگر واقعاً دولت اختیار این موضوع را داشته باشد که درون شهر را به فرمانداری‌های مختلف تبدیل کند؛ به نظر می‌رسد با توجه به موضوع مدیریت واحد شهری باز هم نباید این کار صورت گیرد.
وی ادامه داد: ضمن اینکه از جهت قانونی هم به نظر می‌رسد که دولت اختیار انجام چنین کاری را نداشته باشد و باید حتماً نظر مجلس را در این زمینه دریافت کنند.
سخنگوی شهرداری تهران اضافه کرد: هیچ کلان‌شهری در درون خود چندین فرمانداری ندارد و اداره شهر باید توسط مدیر شهر انجام شود.
به گفته ایازی، فرمانداری،‌بخشداری،‌دهداری از جنس تقسیمات کشوری هستند؛ در حالی که تقسیم‌بندی درون شهر به مفهوم محله، ناحیه و منطقه از جنس مدیریت شهری است.
معاون اجتماعی شهرداری تهران تصریح کرد: در تمام کلانشهرهای دنیا مدیریت شهری درون اجزای خود را تقسیم‌بندی می‌کند؛ به همین دلیل حتی اگر فرمانداری شمیرانات یا شهر ری به لحاظ تقسیمات کشوری وجود دارد، در عین حال منطقه یک و ۲۰ در تقسیمات مدیریت شهری واقع شده است.
معاون اجتماعی شهرداری تهران ادامه داد: ‌اگر قرار باشد ۲۲ فرمانداری در تهران ایجاد شود، این فرمانداری‌ها چه نقشی می‌خواهند ایفا کنند؟
وی افزود:‌ آیا نقشی که در حال حاضر شهرداری‌ها دارند، فرمانداری‌ها می‌خواهند ایفا کنند؟ اگر بخواهند این کار را انجام دهند پس شهرداری می‌خواهد چه اقدامی انجام می‌دهد؟
معاون اجتماعی شهرداری تهران تصریح کرد: با این حساب ما نباید چیزی به عنوان مدیریت شهری و شهرداری داشته باشیم.
ایازی ادامه داد: ‌موضوع پارلمان محلی که شوراها در آن ایفای نقش می‌کنند با این اقدام زیر سوال می‌رود.
وی افزود: امکان اجرای چنین مسئله‌ای وجود ندارد؛ فارغ از اینکه دولت اختیار انجام آن را دارد یا ندارد.
سخنگوی شهرداری تهران بیان کرد: تعجب من این است که دوستان مطرح می‌کنند؛ عده‌ای که تهران را حیات‌خلوت خود می‌دانند، در این باره مانع‌تراشی می‌کنند؛ باید گفت: کل دولت در اختیار آنهاست، می‌توانند ورود پیدا کنند مثل این است که ما بگوییم حیات خلوت کل کشور در اختیار آنها است. اصلاً چنین مسئله‌ای نیست نگاه ما به شهر برابر قانون ۵ ساله سوم و چهارم است.
وی افزود: بر اساس قانون اداره شهر باید در اختیار مدیریت شهری قرار بگیرد.
ایازی یادآور شد: از دوستان استدعا دارم قبل از اینکه موضوعات را مطرح کنند؛ اول از جهت قانونی موضوع را بررسی کنند سپس به لحاظ ساختار تقسیمات کشوری کار را انجام داده و ببیند آیا این اقدام به مصلحت است یا خیر و همچنین آیا شهر تهران در این چند سال اخیر به خوبی اداره شده است یا خیر؟
معاون اجتماعی شهرداری تهران تصریح کرد: تهران امروز با چند سال قبل بسیار متفاوت است؛ نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد اداره شهر به خوبی صورت گرفته است؛ وورد اینگونه به مسائل شهر نه تنها مشکلات را حل نمی‌کند بلکه مشکلات جدیدی ایجاد می‌کند.
وی ادامه داد: مدیریت شهر بر عهده شهرداری است و در مواقع ضابطه شورا وارد عمل می‌شود، امکان دارد بگویند می‌خواهند فرمانداری ایجاد کنند که در این محدوده دستگاه‌های دولتی نقش هماهنگ را داشته باشند.
به گفته سخنگوی شهرداری تهران؛ در قانون برنامه پنجساله سوم و چهارم دستگاه‌های دولتی به عنوان میهمانی هستند که میزبان آنها مدیریت شهر است.
معاون اجتماعی شهرداری تهران اظهار داشت: ‌این مسیری که آنها می‌روند دقیقاً در تعارض با قانون برنامه پنج‌ساله سوم و چهارم است.
به گفته ایازی، تقسیم تهران به فرمانداری‌ها از نظر قانونی مشکل دارد.
معاون اجتماعی شهرداری تهران خاطرنشان کرد:‌ همچنین از نظر عرف آیا مشکلی برای اداره شهر ظرف ۳ تا ۴ سال گذشته بوده است که دوستان می‌خواهند آن را برطرف کنند؟ به نظر می‌رسد شهر تهران در چند سال گذشته خوب اداره شده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.