تکرار رکورد ۵۵ ساله زمستان تهران

0

زمستان کم بارش و هوای معتدل تهران در آخرین روزهای بهمن‌ماه به هم رسیدند تا یادآور روزهای بهاری باشند. با این تفاوت که هنوز درختان بی‌برگ و بارند و در خانه‌ها و ادارات بخاری روشن است. دمایی که تا امروز در زمستان ۸۸ بی‌سابقه بوده و مردم پایتخت آن را تجربه نکرده بودند.
البته رسیدن دمای هوای تهران به نزدیکی ۲۰ درجه، در آخرین روزهای بهمن ماه، بی‌سابقه نیست. اما از آن زمان ۵۵ سال می‌گذرد. آخرین بار در ۲۷ بهمن ۱۳۳۳ گرمای هوا تهران، ۱۹ درجه سانتیگراد، یعنی دمایی که مردم روز چهارشنبه در تهران تجربه‌اش کردند، بوده است و در همه سال‌های پس از آن، این روز از ماه بهمن هیچ‌گاه هوا بیش از ۱۸ درجه نبوده است.
به گزارش consbank به نقل از تهران امروز، هرچند روز یک‌شنبه سازمان هواشناسی در اطلاعیه‌ای پیش‌بینی کرده بود از روز دوشنبه دمای هوای ایران به ویژه در نواحی شمالی کشور به طور محسوسی افزایش می‌یابد‌ تا حدی که به علت افزایش ۷ تا ۱۵ درجه‌ای امکان آتش‌سوزی در جنگل استان‌های گیلان، مازندران و گلستان را هم پیش‌بینی کرده بود. براساس اعلام سازمان هواشناسی در روز یک‌شنبه به علت افزایش ناگهانی دما علاوه بر امکان آتش‌سوزی در جنگل‌ها، امکان ریزش بهمن هم در دامنه‌های البرز محتمل دانسته شده بود. پیش‌بینی‌ای که به نوعی درست از کار درآمد و روز چهارشنبه مردم رشت این وضعیت را تجربه کردند و جوانان شهر باران در روزی آفتابی با پیراهن‌های آستین کوتاه به خیابان آمدند.
اما در سازمان هواشناسی، حرارتی در گفته‌های کارشناسان آن و گرمایی که مردم در اتوبوس و مترو صحبت می‌کنند، دیده نمی‌شود. پرویز رضازاده یکی از همین کارشناسان است. او چندان به این نکته که زمستان گرم و کم بارشی را پشت سر گذاشتیم معتقد نیست و می‌گوید: «در هر صورت ما پیش‌بینی کرده بودیم که هوای استان‌های شمالی تا ۱۵ درجه گرم‌تر می‌شود و البته گرمای هوا در رشت باعث نشد این شهر گرم‌ترین شهر کشور باشد، چون در آبادان هوا گرم‌تر بود. از طرف دیگر، هر سال حداقل یکبار چنین می‌شود که شهرهایی مثل رشت گرم‌ترین شهر در میان مراکز استان‌ها باشد.»
سپس بحث را به این موضوع پیوند می‌زند که ما کشوری نیمه‌خشک هستیم و متوسط بارش امسال در سراسر ایران خوب بوده است. شاید در شهر تهران، بارندگی‌ای که در یاد بماند نداشتیم، اما متوسط دمای هوا تفاوت آنچنانی با سال‌های گذشته نداشته است.
رضازاده با مثال آوردن از زمستان پارسال می‌گوید: «از نظر متوسط بارش، زمستان سال ۸۷ بسیار نگران‌کننده‌تر بود و اگر بارندگی فروردین نبود، تابستان سخت‌تری را پشت سر می‌گذاشتیم. شاید از این نظر مردم فکر می‌کنند بارندگی کم بوده است که بارش به صورت برف را نداشته‌ایم. چون وقتی برف می‌بارد، آثار آن چند روزی این سو و آن سو دیده می‌شود. با اینکه از باران‌های شبانه حتی صبح روز بعد هم اثری نمی‌ماند.»
در حالی این کارشناس هواشناسی، اوضاع را عادی می‌داند که بسیاری از تهرانی‌ها منتظر بارش برف ماندند و با آغاز اسفند‌ماه در چند روز آینده، احتمال اینکه تهران زمستان ۸۸ را بدون برف به پایان ببرد زیاد است. اما پرویز رضازاده چندان با این پیش‌بینی موافق نیست و معتقد است امکان دارد در اسفندماه شاهد برف و بارندگی باشیم و باز هم زمستان سال گذشته را مثال می‌آورد که بیشترین میزان بارش باران در آخرین ماه این فصل بود. او معتقد است: «میزان برفی که روی کوه توچال دیده می‌شود، حالت غیر عادی را نشان نمی‌دهد و به تقریب هر ساله همین مقدار برف روی قله توچال دیده می‌شود.»
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.