تکنولوژی ساخت مسکن ۴۵ روزه ابتدایی است!

0

با توجه به اینکه دوام ساختمان‌هایی که به شیوه صنعتی ساخته می‌شوند بیشتر از ساختمان‌های سنتی‌ساز است، در شرایط تولید انبوه ارزان‌تر تمام می‌شود و مناسبتر خواهد بود.
احمدرضا سرحدی کارشناس مسکن در گفت‌وگو باایسنا، با بیان اینکه در ساختمان‌هایی که با این روش احداث می‌شوند فضا محدود است، اظهار کرد: تکنولوژی موجود احداث این نوع ساختمان‌ها در کشور، ابتدایی است و امکان احداث ساختمان در بیشتر از دو یا سه طبقه مهیا نیست.
سرحدی با اشاره به اینکه اجزای ساختمان‌های احداث شده به صورت پیش ساخته در کارخانه‌ها تولید می‌شوند، گفت: همچنین احداث این ساختمان‌ها به کارگران آموزش دیده و متبحر نیاز دارد و در صورت اتصال نادرست پنل‌ها ممکن است پس از ساخت مشکلاتی ایجاد شود.
این کارشناس مسکن ادامه داد: تولید محدود این نوع ساختمان‌ها به طور قطع گران‌تر از ساخت و ساز سنتی خواهد بود چراکه مصالح صنعتی در تولید محدود گران‌تر تمام می‌شود.
این کارشناس مسکن با اشاره به اینکه ساختمان‌هایی که با این روش ساخته می‌شوند فاقد فضاهای موجود در ساختمان‌های سنتی‌ساز هستند، اظهار کرد: این ساختمان‌ها شیک و لوکس نبوده و فاقد فضاهای معمول در ساختمان‌های سنتی هستند و از نظر تنوع ظاهری محدودند بنابراین باید برای استفاده از این ساختمان‌ها فرهنگ‌سازی کرد.
سرحدی با اشاره به ساخت این نوع ساختمان‌ها در ۴۵ روز گفت: به دلیل اینکه بخشی از زمان تولید در کارخانه طی می‌شود، زمان تولید این نوع ساختمان‌ها در مقایسه با ساختمان‌های سنتی کوتاه‌تر است اما ساخت مسکن در ۴۵ روز ممکن است برای یک ساختمان دو طبقه امکان‌پذیر باشد.
این کارشناس مسکن با بیان اینکه مشکل مسکن کشور وابسته به طول دوره ساخت نیست، خاطرنشان کرد: قیمت مسکن و ساختمان در مقایسه با طول دوره ساخت از اهمیت بیشتری برخوردار است به طور مثال در استان تهران که بیشترین مشکل مسکن وجود دارد بیشترین تعداد خانه‌های خالی موجود است و اگر تعداد خانه‌های خالی را به تعداد خانوارهای تهرانی تقسیم کنیم، به هر خانوار حدود یک واحد تعلق می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه از نظر عددی در شهر تهران مشکل مسکن نداریم، اضافه کرد: مشکل مسکن بیشتر به قیمت آن مربوط است و تعداد متقاضیان مسکن و تعداد مسکن‌های موجود برابر هستند.
سرحدی گفت: اگر صنعتی‌سازی همراه با سریع و ارزان سازی باشد و در مناطقی که نیاز واقعی وجود دارد اجرا شود بسیار خوب خواهد بود.
وی با بیان اینکه همه خانه‌ها نباید لوکس باشند، اضافه کرد: در بعضی مناطق خانه به عنوان سرپناه مطرح می‌شود و از آنجاکه تنوع این ساختمان‌ها از نظر ظاهری محدود است، نیازهای پایه‌ای را تامین می‌کند و نمی‌تواند پاسخگوی نیاز طبقات متوسط روبه بالای جامعه باشد.
این کارشناس مسکن گفت: اگر تکنولوژی ساخت این ساختمان‌ها پیشرفت کند و تنوع موجود در دنیا در ایران نیز ایجاد شود، شاید بتوان از نظر ظاهری در آنها تغییر ایجاد و ساختمان‌هایی را تولید کرد که با ساختمان‌های سنتی برابری کنند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.