تلاش اعضای شورای شهربرای ساخت وسازدر بافت تاریخی یزد

0

دو روز پیش یکی از اعضای شورای شهر یزد از تخریب و صاف کردن بافت تاریخی یزد سخن به میان آورد و گفت دو سوم این بافت را باید صاف کرد و از نو ساخت در حالی که بافت تاریخی یزد به عنوان بزرگترین بافت خشتی دنیا و اولین شهر خشت خام جهان و دست نخورده‌ترین بافت تاریخی کشور به شماره ۱۵۰۰۰ در سال ۱۳۸۴ به ثبت آثار ملی رسیده است. این گفته عضو شورای شهر یزد واکنش‌های زیادی را به دنبال داشته است. شهردار یزد می‌گوید اجازه نمی‌دهیم کوچکترین آسیبی در بافت تاریخی یزد ایجاد شود و برای احیاء و زنده نگه‌داشتن این بافت نیاز به اعتبارات دولتی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داریم.او معتقد است نگاه یک سویه فقط به کالبد غیرمنطقی است و نگاه یک‌سویه به جمعیت بی‌انصافی است و باید سعی کنیم در تصمیم‌گیری ها بافت تاریخی و جمعیت را با هم در نظر بگیریم.
سید علی اکبر میر وکیلی در گفت‌وگو با ایلنا گفت: بافت تاریخی یزد میراث فرهنگ قدیم، گنجینه‌ای در دست شهر و میراث جهانی است و به هیچ‌وجه تا زمانی‌که من شهردار یزد هستم اجازه تخریب این بافت تاریخی را نمی‌دهم.
شهردار یزد گفت: نگاه یک سویه فقط به کالبد غیرمنطقی است و نگاه یک‌سویه به جمعیت بی‌انصافی است و باید سعی کنیم در تصمیم‌گیری ها بافت تاریخی و جمعیت را با هم در نظر بگیریم.
او ادامه داد: باید سعی کنیم توسعه رفاه اجتماعی در بافت صورت گیرد و خدمات را متناسب با وضعیت بافت در نظر بگیریم و شرایط را برای سکونت مردم در این بافت فراهم کنیم.
شهردار یزد گفت: باید مانع خروج جمعیت از بافت تاریخی شویم زیرا خارج شدن جمعیت بومی از بافت موجب تخریب بناهای ارزشمند این منطقه می‌شود و از طرف دیگر با خروج افراد بومی،‌مهاجرین کشورهای دیگر مانند افاغنه و اعراب وارد بافت این منطقه می‌شود و این امر باعث استحاله فرهنگی در بافت می‌شود.
میروکیلی با بیان اینکه بافت تاریخی یزد بزرگترین بافت خشتی دنیا محسوب می شود و دومین شهر باستانی جهان بعد از ونیز است به شمار می‌رود، گفت: باید نسبت به بافت تاریخی یزد رویکرد ملی داشت چراکه نگهداری و حفاظت از بافت تاریخی با وسعت ۷۴۰ هکتار و با این معماری پیچیده هزینه زیادی نیاز دارد.
او توضیح داد: اگر فقط بخواهیم کف خیابان‌های بافت تاریخی را سنگ فرش کنیم و دیوارهای کاهگلی را ترمیم کنیم و سیم‌های برق را از این منطقه خارج کنیم حداقل نیاز به ۶۰ تا ۷۰ میلیارد تومان بودجه است که این رقم ۲ تا ۳ برابر بودجه عمرانی کل شهر یزد در یک سال است.
میروکیلی گفت: بافت تاریخی شهر یزد حدود ۷ درصد مساحت این شهر را تشکیل می‌دهد و اگر نگاه ملی نداشته باشیم، نمی‌توانیم رسیدگی‌های لازم را نسبت به این بافت تاریخی انجام دهیم.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.