تلاش مجلس برای جبران کسری بودجه ۱۰ هزار میلیارد تومانی دولت

0

عضو کمیسیون برنامه و بودجه جزییات طرح مجلس برای جبران کسری بودجه ۱۰ هزار میلیارد تومانی بودجه دولت در سال جاری را تشریح و دلایل ورود مجلس به موضوع کسری بودجه امسال و ارایه طرح در این خصوص توضیح داد.
جبار کوچکی نژاد در گفت و گو با فارس درباره طرح مجلس برای جبران کسری بودجه سال جاری که روز گذشته یک فوریت بررسی ان به تصویب رسید، اظهار داشت: طرح اصلاح بودجه ۸۸ وزارت نفت را مکلف می‌کند قیمت هر متر مکعب گاز را برای فروش داخل حدود ۲۰ ریال افزایش دهد و درآمد حاصل را جهت گازرسانی به روستاها هزینه کند.
کوچکی نژاد افزود: همچنین مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی برای یک بار می‌توانند حق انشعاب خود را به صورت رایگان از همین اعتبارات از سوی سازمان تامین اجتماعی یا بهزیستی دریافت کنند.
کوچکی نژاد گفت: در ماده ۴ این طرح دولت ۳ هزار میلیارد تومان از محل جابجایی قیمت نفت از ۳۷ دلار بودجه به ۶۰ دلار برداشته و به بودجه عمرانی اختصاص می‌دهد. بودجه عمرانی امسال در وهله اول ۲۸ هزار میلیارد تومان بود که به واسطه تصویب نشدن هدفمند کردن یارانه‌ها این بودجه کاهش یافت و به ۲۲ میلیارد دلار رسید که باعث ایجاد مشکل برای بسیاری از دستگاه‌ها شد.
وی اضافه کرد: این ۳ هزار میلیارد تومان بیشتر برای پروژه‌هایی اختصاص می‌یابد که باید در سال ۸۸ به پایان برسند و با این تخصیص پایان می‌یابند.
کوچکی نژاد تصریح کرد: نزدیک به ۶ هزار میلیارد تومان از منابع مالی شرکت‌ها و بعضی دستگاه‌هایی که بودجه آنها اختصاص نیافته و دولت به سقف بودجه آنها نتوانسته عمل کند جابجا شده و به بخش جاری اضافه می‌شود که برای پرداخت حقوق دستگاه‌هایی که مشکل دارند مانند وزارت اطلاعات، قضات و هیئت علمی دانشگاه‌ها استفاده می‌شود.
وی افزود: در بند ۶ این طرح اشتباهی رخ داده بود بود، به این معنا که پولی در بخش تملک دارائی‌ها به حوزه علمیه قم اختصاص داده شده بود که از بخش تملک دارائی‌ها به تملک و سرمایه‌ای جابجا شد.
وی ادامه داد: این طرح با توجه به تعداد امضاهای تهیه‌کنندگان آن احتمالا در مجلس رای می‌آورد.
کوچکی نژاد در پاسخ به پرسشی درباره اقدام غیر معمول مجلس برای ارایه متمم بودجه که هر سال به صورت لایحه از سوی دولت ارایه می شد، گفت: مخالفین این طرح آن را خلاف قانون اساسی می‌دانند چون معتقدند با این طرح مجلس در اجرائیات دخالت می‌کند. کالاهای اساسی را ریز نامبرده است که به صورت اخطار قانون اساسی در مجلس داده شد که رئیس مجلس این اخطارها را نپذیرفت و در مورد آن رای‌گیری انجام شد.
وی ادامه داد: دولت کاملا موافق این طرح است. آقای عزیزی در ۳ جلسه فشرده در کمیسیون برنامه و بودجه حاضر شد. ما تلاش کردیم دولت متمم ‌ارائه کند اما دولت به ارائه متمم مایل نیست و از طرف دیگر دستگاه‌ها به جد با بحران مواجه هستند و نمایندگان ناچار شدند در قالب طرحی آن را ارائه دهند.
کوچکی نژاد در پاسخ به سوالی درباره دلیل عدم تمایل دولت به ارائه متمم گفت: دولت می‌خواهد بگوید که کاهش اعتبارات ندارد، پیش‌بینی خوبی انجام داده است، توانسته حجم دستگاه‌ها را کوچک کند و اصل ۴۴ را اجرا کند اما این دیدگاه‌ها با درخواست معاونت برنامه‌ریزی رئیس جمهور از کمیسیون برنامه و بودجه تعارض دارد.
وی تصریح کرد: خود دولت می‌داند که باید متمم یا اصلاحیه ارائه کند اما نمی‌خواهند وانمود شود که دولت کسری اعتبار دارد.
کوچکی نژاد در پاسخ به پرسش دیگری درباره ظرفیت حساب ذخیره ارزی برای ارائه متمم گفت: حساب ذخیره ارزی آن قدر موجودی ندارد که رقم بالای نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومانی که دولت برای متمم پیش‌بینی می‌کند را پوشش دهد.
وی خاطرنشان کرد: گزارش هفته گذشته کارشناسان بانک مرکزی با گزارش دیوان محاسبات یا مرکز پژوهش‌ها متعارض و متفاوت بود و بنا شد رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد برای ارائه توضیحات به کمیسیون بیایند.
کوچکی نژاد افزود: امروز کمیسیون برنامه و بودجه افزایش بودجه‌ای حدود ۱۵ درصد را برای دیوان محاسبات پیش‌بینی کرد و بودجه مجلس شورای اسلامی در بخش‌های عمرانی و مرکز پژوهش‌ها و کتابخانه مجلس و برای سال ۸۸ افزایش ۱۵ درصدی پیشنهاد شد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.