تلنت پارک شنژن مجموعه‌ای سبز با روحی دریایی

0

تلنت پارک شنژن؛ مجموعه‌ای سبز با روحی دریایی

شرکت معماری فرانسوی آئوبه (AUBE) در سال ۱۹۹۷ گشایش یافت. مؤسسان این مجموعه خلاق پس از سال‌ها تجربه در عرصه معماری و طراحی تصمیم گرفته بودند تا با برندی جدید وارد بازار شوند و همین هم شد. این شرکت در حوزه طراحی، معماری و توسعه شهری فعال است و از کشورهای اروپایی گرفته تا کشورهای فرانسوی‌زبان، کارنامه‌ای پر از آثار موفق در کشورهای مختلف دارد. دفتر این شرکت در چین در سال ۱۹۹۸ تأسیس شد و در شنژن واقع شده ‌است. گفتنی است شرکت مشاوره طراحی مهندسی آئوبه شنژن در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد و در سال ۲۰۰۷ رسماً به شرکت آئوبه پیوست. این شرکت دارنده گوهینامه درجه A طراحی مهندسی معماری، گواهینامه درجه B طراحی برنامه‌ریزی شهری و روستایی و گواهینامه درجه B طراحی مهندسی سکوی دید و چشم‌انداز است. گستره فعالیت شرکت متنوع و گوناگون است: از هتل‌ها و ساختمان‌های اداری بلند تا مجموعه‌های ورزشی، از مدارس و سازمان‌های دولتی تا پروژه‌های مدیریت شهری. از نظر طراحی مجتمع‌های مسکونی هم این شرکت تجارب زیادی در پروژه‌های مختلف با تعداد واحد مسکونی متفاوت دارد. آئوبه همواره تلاش کرده است با طراحان و مشاورانی همکاری کند که از ارزش برند آن در جهان مطلع هستند و طبق سیاست‌ها و فلسفه دفتر مرکزی شرکت در فرانسه عمل می‌کنند.

تلنت پارک شنژن

تلنت پارک شنژن (Shenzhen Talent Park) نخستین تم پارک شهری با موضوع تلنت در چین است. این پارک در میان بی پارک شنژن (Bay Park) و مرکز ورزشی بی شنژن قرار دارد. تم تلنت در این پارک از طریق چهار بخش استراتژیک ترغیب، ارتباط، فعالیت و تبلیغات به منصه‌ظهور درآمده است و در فضایی طبیعی با طراحی هنرمندانه پذیرای بازدیدکنندگان است. پیش‌تر زمینی که پارک در آن واقع شده یک محوطه اقیانوسی بود و حالا به یکی از بزرگترین فضاهای سبز منطقه هوهای (Houhai) تبدیل شده ‌است. با شروع رقابت‌های قهرمانی جهان اف‌وان‌اچ‌دواُ یو‌آی‌ام رقابت‌های فرمول۱ قایق‌های سریع (F1H2O UIM) در سال ۲۰۰۷ این پارک به شهرتی جهانی رسید اما از سال ۲۰۰۹ کم‌کم از حافظه مردم پاک شد. با توجه به رشد سریع و فزاینده شهر و تغییر بافت مناطق مختلف شنژن، آینده این منطقه در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت.

زندگی همچون شعر

ژو جای (Zhu Jie) طراح این چشم‌انداز به مدت ۱۰سال در این پروژه فعالیت کرد. این پارک بزرگ درواقع یک اکولوژی طبیعی برای گیاهان و درختان مختلف است که فرصت نفس‌کشیدن و وقت‌گذراندن در یک فضای کاملا سبز و طبیعی را برای مردم مهیا می‌کند. در این پارک سعی شده است تا توازنی میان خدمات عمومی و ارائه یک تم خاص ایجاد شود. فضای سبز این پارک نه‌تنها یک فضای طبیعی و سالم، بلکه قطعه‌ای معنادار از پازل شهری بزرگ و مدرن است. مردم از رده‌های سنی متفاوت می‌توانند به این پارک آمده در فضایی زیبا و سالم به تفریح و ورزش بپردازند. محیط‌های ویژه بازی کودکان هم در پارک گنجانده شده‌است.

از سبزی درخت تا آبی دریا

از نگاه زیبایی‌شناختی، پارک موضوعی شنژن المان‌های متفاوتی از اقیانوس را به شهر تزریق می‌کند و فاکتور حاکم در تمام بخش‌های آن «جریان» است. از طراحی امکانات مختلف پارک گرفته تا میله‌ها و نرده‌هایی تزئین‌شده با چمن زینتی که مرز بخش‌های مختلف پارک را مشخص می‌کند، از رنگ‌های به کاررفته تا مسیرهای پیاده‌روی و ورزش نیز همه به‌نوعی جریانی منسجم به ذهن متبادر می‌کند. طراح پارک سعی داشته با استفاده از ۳ فاکتور جریان، انعطاف و مرز، ایزوله‌بودن، کلیشه‌ای بودن و راکدبودن را از روح این مجموعه سبز دور کند. البته آب هم در این میان نقش مهمی ایفا می‌کند چون هم نماد و نشانگر جریان است و هم ریشه در دریا دارد. آب در این پارک از دریا شروع شده به شهر می‌رسد. مسیرهای پیاده‌روی و ورزش به‌گونه‌ای طراحی شده ‌است که در امتداد خط دریا بوده و روح و روان بازدیدکنندگان را تازه کند. درضمن به این نکته هم دقت شده است که مرزهای بخش‌های مختلف پارک به‌هیچ‌وجه زمخت و مشخص نباشد تا بازدیدکننده در هیچ قسمت از پارک حس نکند از بقیه اجزای این مجموعه سبز جداست.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.