تمدید زمان صدور سند برای املاک قولنامه‌ای

0

نمایندگان مجلس به یک فوریت طرحی رای مثبت دادند که در صورت تصویب نهایی آن، صدور سند برای ساختمان‌های مذکور و اراضی مزروعی که قولنامه هستند،تمدید می‌شود.
به گزارش خبرگزاری ها،‌ نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز چهارشنبه یک فوریت طرح تمدید مدت اجرا مواد اصلاحی ۱۴۷ و ۱۴۸ قانون ثبت اسناد و املاک کشور مصوب ۱۳۷۸ را بررسی و تصویب کرد.
یک فوریت این طرح که به امضای ۵۵ هزار نفر از نمایندگان رسیده است، با ۱۳۶ رای موافق، ۲۷ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از مجموع ۱۹۵ نماینده حاضر به تصویب رسید.
در صورت تصویب نهایی سازمان ثبت اسناد کشور موظف می‌شوند بر اساس تمدید مهلت اجرای مواد اصلاحی ۱۴۷ و ۱۴۸ قانون ثبت اسناد و املاک کشور مصوب ۱۳۷۸ تا پایان سال ۱۳۹۰ برای ساختمان‌های مسکونی و اراضی مزروعی که تا پایان سال ۱۳۸۰به صورت قولنامه‌ای و سند عادی خریداری و مورد بهره‌برداری مالکین قرار گرفته است سند مالکیت به نام مالک صادر کند.
طراحان این طرح در ضرورت تقدیم آن به مجلس اعلام کرده‌اند که از سال ۱۳۸۳ مهلت قانونی مواد اصلاحی ۱۴۸ ۱۴۷ مربوط به ثبت املاک و اراضی مسکونی وکشاورزی به اتمام رسیده و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از پذیرفتن تقاضای اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری می‌کند.
هر چند بخش عظیمی از مردم موفق به دریافت سند مالکیت ملک مورد ابتیا خود تا قبل از سال ۱۳۷۰ شده‌اند اما به علت عدم اطلاع مردم اغلب اراضی مورد معامله از تاریخ فوق هم به بعد صرفا قولنامه‌ای که نه تنها به عنوان وثیقه بانکی بلکه در مراجع قضایی فاقد ارزش است لذا طرح فوق در این راستا ضروری است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.