تنها ۷ هزار کارگر ساختمانی در تهران دوره مهارت شغلی گذرانده اند

0

با وجود الزام قانونی مبنی بر ضرورت بهره گیری از آموزش و دریافت گواهی کار، تنها حدود ۲٫۵ درصد کارگران ساختمانی در تهران این دوره ها را پشت سرگذارده اند.
محمدباقر خسروی مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران با بیان این مطلب افزود: از میان ۳۰۰ هزار کارگر شاغل در تهران تنها ۷ هزارنفر دوره های مهارت شغلی را گذرانده اند.
وی با تاکید بر اهمیت استفاده از کارگران و نیروهای متخصص و کارآزموده در فرآیند اجرایی ساختمان، افزود: سالانه بیش از ۴۰ هزارمیلیارد تومان در بخش ساخت و ساز کشور سرمایه گذاری می شود که سال گذشته سهم شهر تهران ،حدود ۲۳ هزار و ۱۲۵ پروانه با بیش از ۲۵ میلیون مترمربع ساخت و ساز بوده است.
وی یادآور شد: با توجه به پروانه هایی که اجرایی می شوند، سرمایه ای حدود ۷ هزار میلیارد تومان در بخش ساخت و ساز شهر تهران در گردش است.
خسروی این ارقام را نشان دهنده حجم سرمایه مبادله شده در عرصه ساخت و ساز و تاثیر آن بر این عرصه برشمرد و گفت: ساختمان یکی از سرمایه های ملی است و در زیربنای آن باید نیروی انسانی ماهر نیز حضور داشته باشد و مهارت یکی از شاخصهای تضمین کننده کیفیت و ایمنی ساختمان به شمار آید.
همچنین معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران با اشاره به ابلاغ بخشنامه این معاونت به منظور آموزش کارگران و نیروی انسانی ماهر درگیر در ساخت و ساز، گفت: در اجرای این طرح پس از ارائه آموزش‌های لازم به کارگران گواهینامه مهارت به آن‌ها اعطا می‌شود که این امر از کارگران آغاز و سپس به تکنسین‌ها و معماران تجربی تسری می‌یابد.
هیربد معصومی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب افزود: به کارگیری کارگر ماهر و دارای گواهینامه در ساختمان‌ها آغاز شده است، به طوری که مجریان کارگاه‌های ساختمانی تنها مجاز به بکارگیری کارگرانی هستند که دارای گواهینامه مهارت باشند.
وی مشکل کنونی به کارگیری نیروی انسانی در ساختمان‌ها را فقدان مهارت‌های این نیروها عنوان کرد.
نقش کارگران در افزایش عمر مفید ساختمان‌ها که در ایران گفته می‌شود این عمر، حدود ۳۰ سال است، یکی از مهم‌ترین عوامل است.در حالی که اظهار می‌شود تهران به ۳۰۰ هزار کارگر ماهر نیاز دارد، بر اساس آمارهای سال گذشته تنها شش هزار نفر از این تعداد آموزش‌دیده‌ و دارای گواهی مهارت فنی هستند.
در این راستا شهرداری در موضوع آموزش کارگران وارد شد تا علاوه بر آن چارچوبی را تهیه کند که کارفرمایان در ساختمان‌ها به ویژه ساختمان‌های بالاتر از ۱۲ طبقه از کارگران با مهارت فنی استفاده کنند.
با توجه به این که گفته می‌شود، حدود ۴۶ درصد از درآمد ملی صرف پروژه‌های عمرانی می‌شود، لذا اگر بتوان عمر ساختمان‌ها را به عنوان یک سرمایه ملی افزایش داد، استفاده از سرمایه پایدار ملی دو برابر می‌شود.
براساس تبصره دو ماده دو قانون نظام مهندسی، متولی بحث مهارت فنی کارگران وزارت کار و امور اجتماعی و به دنبال آن سازمان فنی و حرفه‌ای است که امید می‌رود موضوع آموزش مهارت‌های فنی در مقاطع مختلف جدی گرفته شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.