تهران آماده کاهش دوباره قیمت مسکن؟

0

بازار املاک مسکونی در شهر تهران از ابتدای سال جاری تاکنون اوضاعی تقریبا شبیه اواخر سال گذشته داشته است.
به گزارش  ConsBank به نقل از دنیای اقتصاد، حجم معاملات – خرید و فروش مصرفی – در سطحی بهتر از نیمه اول سال قبل در جریان است و قیمت‌ها نیز طبق آنچه اتحادیه مشاوران املاک می‌گوید و سامانه رهگیری معاملات تایید می‌کند بدون تغییر باقی مانده است. این در حالی است که بنگاه‌های مسکن پیش‌بینی می‌کنند در سال جاری ارزش معاملاتی املاک هیچ افزایشی را تجربه نخواهد کرد و در بدترین حالت قیمت‌ها ثابت می‌ماند.
در این باره، برخی مسوولان مسکن نیز نظر مشابه دارند. وزیر مسکن می‌گوید قیمت مسکن در سال جاری کاهش پیدا خواهد کرد.
در شرایط کنونی، متقاضیان مصرفی در بازار مسکن به دو گروه تقسیم شده‌اند. دسته اول، افرادی هستند که در طرح مسکن‌مهر ثبت‌نام کرده‌اند و بنابراین از صف تقاضای موثر خارج شده‌اند که این خود باعث کاهش حجم تقاضای خرید و در نتیجه تعدیل قیمت‌ها شده‌ است.دسته دوم افرادی هستند که بعد از جهش بی‌سابقه قیمت مسکن در سال ۸۶ از بازار خارج شدند، اما اکنون که قیمت‌ها تعدیل شده و بازار آرام شده است، تصمیم دارند در صورت یافتن واحد مناسب، اقدام به خرید کنند. در سال جاری یک اتفاق جدید در بازار مسکن افتاده است که مزایای آن به نفع خریدار خواهد بود.
امسال، عوامل تحریک قیمت مسکن در بازار وجود ندارد و بزرگ‌ترین طرح تامین مسکن دولت به دلیل اینکه جریان گرفته و رو به پیشرفت است، لذا صف‌های طولانی برای خرید مسکن در بازار تشکیل نخواهد شد.
این عامل تاثیر تعدیلی در قیمت مسکن خواهد داشت.ضمن اینکه با فرض هرگونه شوک قیمتی، به دلیل اینکه وزارت بازرگانی سامانه‌ای تحت عنوان رهگیری معاملات مسکن را در اختیار دارد، بلافاصله از نوسانات شدید قیمت مطلع می‌شود و با ابزارهای در اختیار جلوی سوءاستفاده‌ سوداگران مسکن را خواهد گرفت.در ماه‌های اخیر، کارآیی همین سامانه باعث شده قیمت‌ مسکن به روند کاهشی ادامه دهد.
انتهای پیام
 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.