توقف سرمایه‌گذاری در بازار مسکن‌

0

بیش از یک سال از زمان حاکم شدن رکود بر بازار مسکن گذشته و تداوم روند این شاخص‌های رکود می‌تواند به رکودی تمام عیار در بخش مسکن تبدیل شود.
از فعالان بخش مسکن گرفته تا مسوولان و دست اندرکاران همه به نحوی از شرایط فعلی بازار ناراضی هستند و منتظر یک اقدام اساسی در خصوص تغییر شرایط به سر می‌برند.
تعطیلی سرمایه‌گذاری‌
مجتبی بیگدلی، رییس انجمن انبوه‌سازان کشور در مورد وضعیت کنونی انبوه‌سازان اظهار داشت: با توجه به اینکه انبوه‌سازان همچنان در رکود به سر می‌برند هیچ‌گونه سیاستی از جمله تسهیلات تشویقی وام خرید و تولید مسکن برای این رکود در نظر گرفته نشده است.
رییس انجمن انبوه‌سازان کشور در مورد اقدامات وزیر مسکن در خصوص خروج از رکود گفت: در حال حاضر برای کنترل بازار مسکن و نجات از شرایط فعلی هنوز اقدام موثری صورت نگرفته اما امید است با ارایه راهکار‌های جدید وضعیت مسکن دگرگون شود.
بیگدلی در خصوص اقدامات سعیدی‌کیا، وزیر سابق مسکن گفت: وزیر سابق اقداماتی انجام داد که آسیب شدیدی به بازار مسکن وارد شد و سرمایه‌گذاران کار خود را در بخش مسکن تعطیل کردند. وی در ادامه افزود: وزیر سابق در مصاحبه‌هایش در مطبوعات به جای اینکه از افزایش تولید مسکن خبر دهد، اعلام می‌کرد که قیمت مسکن همچنان کاهش می‌یابد، سعیدی‌کیا به این مساله نیندشید که این خود بازار مسکن را به نابودی می‌کشاند اما نتیجه مصاحبه‌های وزیر سابق کاهش ۶۰ درصدی اخذ صدور پروانه، آشفتگی بازار مسکن و در واقع روشن شدن زنگ خطر بازار شد.

بافت فرسوده نوسازی شود
بیگدلی با اشاره به آمار بافت فرسوده در کشور گفت: با شرایطی که ایران به روی کمربند زلزله قرار داشته و هر لحظه ممکن است این خانه‌ها به روی سرشان خراب شود باید چاره‌ای اندیشید.
وی با اشاره به اینکه بافت فرسوده نیاز به آب، برق، گاز و… ندارد، افزود: با توجه به اینکه شهرداری بستر‌های مناسبی برای نوسازی بافت فرسوده ایجاد کرده اگر سیستم بانکی یاری دهد انبوه‌سازان هم وارد میدان می‌شوند و بخش عمده بافت فرسوده نوسازی می‌شود.
مهم‌ترین گلایه رییس انجمن انبوه‌سازان کشور این بود که به چه دلیل در زمان رکود فعلی بانک مرکزی وام خرید و تولید را حذف کرده و رییس بانک مرکزی به امضای خود پایبند نماند و بسته سیاستی- نظارتی وام مسکن که ۲۵ میلیون در نظر گرفته شده بود را اجرا نکرد.مسوولان نظارتی باید به این اقدام بانک مرکزی عکس‌العمل نشان دهند.

وام‌های ناکارآمد مسکن‌
بیگدلی در مورد میزان وام‌های مسکن گفت: ۱۵ میلیون وام مسکن که از هشت سال پیش افزایش نیافته نمی‌تواند پیشرفتی در بازار مسکن ایجاد کند و به عبارت دیگر تولید‌کنندگان و مردم با این مبلغ به جایی نمی‌رسند و این ۱۵ میلیون تومان حداقل باید به سقف ۳۰ تا ۴۰ میلیون برسد تا تکانی به بازار مسکن دهد.
وی در خصوص اقدامات وزیر جدید گفت: با توجه به اینکه دعوت وزیر مسکن از انبوه‌سازان و سفر وی به ۲۰ استان و بازدید میدانی وی از این اوضاع می‌تواند در بازار مسکن تغییر ایجاد کند.

مردم قدرت خرید ندارند
بیگدلی با بیان اینکه نمی‌توان تورم موجود در بازار را انکار کرد، اظهار داشت: در حال حاضر مردم نیاز به مسکن دارند اما قدرت خرید وجود ندارد پس نباید مردم را از تسهیلات تولید به بهانه مسکن مهر و… محروم کرد.
وی در ادامه تاکید کرد: سود تسهیلات بانکی در زمان رکود از ۱۲ به ۲۵ درصد جهش داشته که این منصفانه نیست زیرا در تمام کشور‌های دنیا این سود تک رقمی یا به صفر رسیده است.
یک فعال بازار مسکن در خصوص شرایط فعلی گفت: وضعیت بازار مانند شش ماه نخست سال‌جاری راکد است و هیچ تغییری در بازار مشاهده نمی‌شود.
وی در مورد قدرت خرید مشتریان اظهار داشت: اندک متقاضیان به دنبال خرید واحد‌هایی با متراژ پایین هستند که حداقل ۸۰ تا ۹۰ میلیون تومان قیمت داشته باشد البته فقط واحد‌‌های وام‌دار هستند که متقاضی دارند و خرید و فروش می‌شوند.وی در مورد انجام معامله در بازار فعلی گفت: سازندگان مسکن با فرا رسیدن موعد چک‌هایشان مجبورند یک آپارتمان که قیمتش متری یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است به قیمت متری یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بفروشند تا بتوانند بدهی‌هایشان را پرداخت کنند.

کار پیش نمی رود
ایرج رهبر، رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با بیان اینکه در حال حاضر تمام فعالیت‌های انبوه‌سازان به اجرای طرح مسکن مهر متمرکز شده است، افزود: اکنون انبوه‌سازان هزینه ساخت‌و‌ساز مسکن مهر را پرداخت کرده و طی امضای تفاهمنامه سه جانبه که میان نماینده بانک مسکن، انبوه‌سازان وزارت تعاون انجام شد اجرای طرح می‌پردازند.
وی در خصوص اقدام بعدی انبوه‌سازان گفت: بافت فرسوده پروژه بعدی انبوه‌سازان است که البته قسمت‌هایی از کار صورت گرفته و طبق توافقات برای دریافت پروانه قرار بر این است که پروانه مسکونی رایگان، پروانه تجاری با ۵۰ درصد تخفیف و یکسری امکانات تعریف شده دیگر در اختیار انبوه‌سازان قرار گیرد تا به نوسازی بافت فرسوده بپردازند.
وی در ادامه افزود: انبوه‌سازان به دلیل اینکه بتوانند صنعتی‌سازی را در کشور رواج دهند و با توجه به اینکه در حال حاضر مسکن مهر طرح ملی در کشور است این فرصت را غنیمت شمرده و به همکاری برای اجرای این طرح پرداختند.

رهبر در واکنش به اظهارت وزیرمسکن‌
مبنی بر اینکه همه جوانان را خانه‌دار می‌کند، گفت: ابتدا باید منابع مالی و روش‌های ساخت و سایر موارد مشخص شود. اگر قرار باشد امروز اعتبار دهند فردا بگویند اعتبار تمام شد کار پیش نمی‌رود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.