تولید رنگ نانوکامپوزیتی در کشور

0

محققان نانو فن‌آوری کشورمان موفق به تولید رنگ‌های نانو کامپوزیتی با خواص بهبود یافته نسبت به رنگ‌های معمولی شدند.
مالک سعیدی مجری طرح و مدیر واحد فن‌اور تولیدکننده این رنگ‌ها در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: در فرایند ساخت این رنگ از نوعی ذرات نانو به همراه یک سری افزودنی‌های سازگار کننده استفاده می‌شود و در نهایت این رنگ بر روی سطوح فولادی و دیگر فلزات قابل استفاده است که اغلب در صنایع خودروسازی ، رنگ‌های ساختمانی و سازه‌ای کاربرد دارد.
وی در رابطه با تفاوت این رنگ‌ها با رنگ‌های معمولی خاطر نشان کرد: این نوع رنگ‌ها از نظر قیمت و مواد اولیه تفاوت چندانی با رنگ‌های معمولی ندارند و ویژگی خاصی که آن را از سایر رنگ‌ها متمایز می‌کند، نانوذراتی است که به عنوان افزودنی استحکام دهنده به همراه مواد پلیمری و رزین به عنوان زمینه به رنگ‌های معمولی اضافه می‌کنیم و رنگ‌های نانو کامپوزیتی را تشکیل می‌دهند.
سعیدی در خصوص ویژگی‌های این نوع رنگ‌ها خاطر نشان کرد: از ویژگی‌های رنگ‌های نانوکامپوزیتی می‌توان به افزایش مقاومت در برابر سایش، خوردگی، رطوبت، حرارت، آلودگی، ضربه، خمش و خراش اشاره کرد که در اثر افزودنی‌های نانو ایجاد شده است. این ویژگی‌ها، کاربردهای متعدد خاصی به این نوع رنگ‌ها می بخشند.
وی با اشاره به این که تحقیق و تولید این نوع رنگ‌ها با توجه به ویژگی‌ها و کاربردهای موثر آنها و بررسی نیازهای صنعت رنگ کشور صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: در این راستا برای وارد شدن به فاز صنعتی و تجاری آن در کشور به شرکت‌های خودروسازی داخلی پیشنهاد دادیم که متاسفانه به دلیل عدم انعطاف پذیری و توجه آنها به دستاوردهای فن‌اورانه جدید در جلب حمایت آن‌ها موفق نبودیم.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.