تولید سلول خورشیدی رنگدانه ای در دانشگاه شریف

0

محققان پژوهشکده علوم و فناوری نانو دانشگاه صنعتی شریف موفق شدند سلول خورشیدی رنگدانه ای بسازند.
به گزارش ایرنا، سلول های خورشیدی نانوساختار نور را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند و با توجه به آفتاب گیر بودن ایران می توان از قابلیت و ظرفیت های انرژی خورشیدی استفاده کرد.
برای جایگزینی انرژی پاک خورشیدی به جای سوخت فسیلی از سلول های خورشیدی سیلیکونی موجود در بازار استفاده می شود.
مزیت سلول های خورشیدی نانوساختار در هزینه اولیه کمتر و وجود دانش فنی بومی آن در کشور است.
پژوهشگران دانشگاه شریف این سلول های خورشیدی را از نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم تهیه کرده اند. اما از آنجا که این ذرات به تنهایی نمی توانند انرژی خورشیدی را به انرژی الکتریکی تبدیل کنند از مولکول های رنگی استفاده شده تا این تبدیل انرژی صورت گیرد.
این پیل از سه قسمت شیشه های رسانا، پوشش متخلخل حاوی نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم ، رنگدانه آلی برپایه روتنیوم و الکترولیت تشکیل شده است.
به گفته این پژوهشگران بازگشت سریعتر سرمایه یکی از مزایای مهم این سلول های خورشیدی رنگدانه ای است. بازگشت سرمایه برای سلول خورشیدی سیلیکونی چهار سال، برای سلول خورشیدی سیلیکونی آمورف دو سال ولی برای سلول های خورشیدی حساس شده با رنگدانه کمتر یک سال است.
همچنین عدم نیاز به تجهیزات پیچیده و گرانقیمت برای ساخت سلول خورشیدی، حساسیت کمتر به زاویه تابش خورشید، قابلیت کار با نور داخل اتاق و قابلیت تولید در رنگهای مختلف و بر روی سطوح استیل و پلاستیکی از دیگر مزیت های استفاده از این نوع جدید سلول های خورشیدی است.
این طرح به دست دکتر “اعظم ایرجی زاد” و دکتر “نیما تقوی نیا” و گروهی از دانشجویان دور دکتری پژوهشکده علوم و فناوری نانو دانشگاه صنعتی شریف انجام شده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.