تولید تار عنکبوت مصنوعی با آب

0

تولید تار عنکبوت مصنوعی با آب

پژوهشگران موفق شده‌اند متریالی پایدار، قوی و به‌شدت منعطف تولید کنند که تمام ویژگی‌های تار عنکبوت واقعی را داراست و ۹۸درصد آن را آب تشکیل می‌دهد.
تیمی متشکل از معمارها و شیمی‌دان‌های دانشگاه کمبریج فیبرهایی منعطف شبیه به تارعنکبوت ساخته که از آب تشکیل شده و می‌توان از آن در صنعت نساجی، تولید سنسور و سایر صنایع استفاده کرد. این تارها می‌تواند حجم زیادی از انرژی را جذب کند و درعین‌حال نه سمی است و نه برای تولید نیاز به شرایط آزمایشگاهی خاص دارد.با این روش جدید می‌توان به‌راحتی تار عنکبوت ترکیبی ساخت بدون اینکه نیاز به حجم بالای انرژی، حلال‌های خطرناک یا تولید مواد سمی باشد (برخلاف روش‌های موجود).

همان‌طور که گفته شد ۹۸درصد این تارعنکبوت مصنوعی ساخته‌شده از آب است و ۲درصد باقی‌مانده متشکل از سیلیکا و سلولز است. این مواد در طبیعت به‌راحتی یافت می‌شود و به‌همین‌خاطر تولید این تارها روند پرهزینه‌ای ندارد.
قدرت این تارها بیشتر از تمام تارهای مصنوعی ساخته‌شده قبلی است و حتی در مواردی از موی انسان و حیوان هم قدرتمندتر و مقاوم‌تر است. در کنار قدرت، این تارها ظرفیت تحمل فشار بالایی دارد. از این نظر می‌توان ساختار آن را به طناب‌های ویژه “بانجی جامپینگ” تشبیه کرد! همین ویژگی منحصربه‌فرد این تارعنکبوت مصنوعی است که می‌تواند باعث شود مصارف گوناگونی در صنایع مختلف برای این محصول جدید در نظر گرفته شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.