تکلیف بنگاهداری بانک‌ها مشخص شود

0
به گزارش Consbank به نقل از خبرگزاری اقتصادی ایران، نشست تخصصی تولیدکنندگان و صنعتگران و اعضای اتاق بازرگانی استان قزوین عصر شنبه با حضور حجت الاسلام ابوترابی نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، مجید قاسمی معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، مرتضی روزبه استاندار و رجب رحمانی نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی در سالن کنفرانس استانداری قزوین برگزار شد.

مجید قاسمی در این نشست گفت: اگر بخواهیم تولید حمایت جدی شود باید مسیر صادرات را هموار کنیم و با حذف قوانین زائد و دست و پاگیر تسهیلات لازم را در اختیار تولیدکنندگان قراردهیم تا فعالیت خود را توسعه دهند.

وی افزود: وقتی ۲۰ هزار واحد تولیدی در کشور با کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت خود کار می‌کنند صحبت کردن از توسعه صادرات بی معنی است و بخش خصوصی را راضی نمی‌کند.

این مسئول بیان کرد: سیاست‌های دولت تاکنون به گونه‌ای بوده که تولیدکننده احساس می کند و باور دارد که طرح‌های اقتصادی برای مصادره مدیریت، سرمایه‌ها و سود شرکتها اجرا می شود لذا اعتماد ندارد.

قاسمی تصریح کرد: وقتی حقوق مالکیت معادن را افزایش می‌دهیم و قیمت گاز را برای تولیدکنندگان بالا می بریم عملا سود تولید را کاهش داده ایم و این کار دیگر حمایت تلقی نمی شود بلکه مانع در مسیر تولید و اشتغال و صادرات است که این موانع باید برطرف شود.

معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآورشد: از محل افزایش قیمت گاز حدود ۵۸۰۰ میلیارد تومان درآمد پیش بینی کردیم اما در گام اول ۱۵ هزار میلیارد تومان ارزش سهام دولت در پتروشیمی کاهش یافت و نشان داد در سیاست گذاری هم درست عمل نمی‌کنیم.

وی اظهارداشت: وقتی مالیات ارزش افزوده را از شش درصد به هشت درصد رسانده ایم دیگر نمی توانیم تولید را حفظ کرده و ادعای حمایت از آن را مطرح کنیم لذا به نظر می رسد یا در تشخیص بیماری ناتوان هستیم یا نسخه اشتباه می پیچیم که کار به نتیجه نمی‌رسد.

قاسمی بیان کرد: باید تکلیف بنگاه داری بانکها در کشور مشخص شود و با مطالعه وضعیت سایر سیستم های بانکی بین الملی شرایط موجود را اصلاح کنیم تا تغییرات محقق شود.

در این نشست تولیدکنندگان دیدگاههای خود را درخصوص رفع موانع تولید مطرح کردند و خواستار توجه به آنها شدند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.