تیم اقتصادی دولت برای خروج از رکود، بازار مسکن را رونق بخشند

0
به گزارش Consbank به نقل از ایرنا، احمد دنیا نور افزود: بازگشت خریداران به بازار مسکن می تواند رونق فعالیت ۴۰ صنعت وابسته به صنایع ساختمانی از جمله صنعت فولاد را فراهم سازد.

وی اضافه کرد: سیاست های انقباضی در چند سال گذشته همراه با نوسان شدید نرخ ارز، سبب شد تا فعالان اقتصادی برای تقلیل ریسک های احتمالی، منتظر شرایط بهبود و ثبات بمانند و این مساله پیامد کاهش فعالیت بازار و رکود را به دنبال داشت.

به گفته وی، تولیدکنندگان داخلی با مشکلات گوناگون از جمله هزینه های سنگین مواد اولیه، دستمزد کارگران، نرخ بالای بهره بانکی، عدم وجود نقدینگی و تحریم های سخت روبه رو هستند.

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران مدعی شد: دولت به وعده های خود در خصوص پرداخت سهم تولید از هدفمندی یارانه ها تا نیمه سال جاری عمل نکرده و افزایش هزینه های تولید بار سنگین بر دوش صنعتگران قرار داده است.

دنیانور خاطرنشان ساخت: طی چند سال گذشته تولیدکنندگان برای رفع نیاز خود به مواد اولیه، طرح های توسعه را در دستور کار قرار دادند و سرمایه های زیادی در این زمینه صرف شده که بسیاری از این منابع تسهیلات بانکی بود.

به گفته مدیرعامل مجتمع فولاد جنوب، اکنون با وجود رکود و کاهش شدید نقدینگی و بالابودن نرخ سود این تسهیلات، دیون این شرکت ها درحال افزایش است و بسیاری از این تولیدکنندگان با وجود این شرایط در آستانه ورشکستگی و ضبط اموال قرار گرفته اند.

وی یادآور شد: آمارهای منتشره از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران حاکی است واردات کالاهای ساختمانی طی چهار سال گذشته با کاهش ۳۵۰ درصدی مواجه شده و این نشانه افت فعالیت در این بخش است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.