جای خالی بیمه مسئولیت حرفه‌ای سازندگان ساختمان

0

اشاره:آنچه به عنوان بیمه‌نامه عیوب اساسی و پنهان ساختمان از سوی برخی شرکت‌های بیمه ، در حال صدور است ، می‌تواند گام موثری از سوی صنعت بیمه در بهبود سطح کیفی ساختمان محسوب گردد. اما این حرکت موثر ، کافی نیست ، چرا که قطعا آنچه می‌تواند کیفیت ساخت یک بنا را به طور کامل تضمین کند؛ شکل تکامل یافته بیمه‌نامه عیوب اساسی و پنهان ساختمان ، به صورت یک بیمه‌نامه کامل با پوشش همه‌جانبه و کلی برای یک ساختمان، تحت عنوان بیمه‌نامه تضمین کیفیت ساختمان خواهد بود . لذا در این باب ، نیاز به بررسی بیشتر و تدوین مقررات مکمل در راستای ایجاد تضمین کلی کیفیت یک بنا ، توسط شرکت‌های بیمه دارد.پایگاه اطلاع رسانی انبوه‌سازان ایران در این رابطه ، نظر سید مهدی درهمی کارشناس ارشد سازه و عضو هیأت علمی دانشگاه را جویا شده است.

-ناظران برکیفیت ساخت از سوی چه نهادی برگزیده می‌شوند و از چه تخصصی برخوردارند؟
آنچه پیش‌بینی شده این است که باید شرکت‌هایی متشکل از مهندسین با تجربه و دارای صلاحیت ، به عنوان شرکت‌های کنترل و بازرسی فنی ساختمان تشکیل شوند و در مورد ساختمان‌هایی که مقرر می‌شود برای آنها بیمه‌نامه عیوب اساسی و پنهان صادر شود ، از مراحل اولیه احداث بنا و حتی از مرحله طراحی و محاسبات ساختمان ، تمام مراحل کار ساختمان را تحت‌نظر بگیرند و باید ساختمان را از حیث انطباق عملیات اجرایی با نقشه‌های مصوب و نیز از حیث انطباق عملیات اجرایی با مقررات ملی ساختمان ، مورد کنترل و بازرسی قرار دهند . طبیعتا بعد از تهیه گزارشات مرحله‌ای توسط این شرکت‌ها که منجر به تایید کلیه مراحل طراحی و اجرای ساختمان می‌شود، بیمه‌نامه مذکور صادر خواهد شد. این شرایط شامل ساختمان‌هایی است که شروع به ساخت می‌کنند ،

-اما آیا ساختمان‌های ساخته شده در حال بهره‌برداری در صورت تمایل می‌توانند تحت پوشش این بیمه قرار گیرند؟
ضمن اینکه ترجیح داده می‌شود این پروسه را در مورد ساختمان‌هایی که از ابتدا در حال ساخت هستند اعمال کنیم تا کامل‌تر و جامع‌تر انجام گیرد؛ درعین حال ، د‌رمهندسی ، امکان کنترل و پایش ساختمان‌هایی که بخشی از عملیات اجرایی‌اشان انجام شده ، هم وجود دارد. روش‌هایی مانند گرفتن نمونه از کار ، بازرسی جوشکاری به روش‌های اولتراسونیک و روش‌های مشابه آن ، از تکنیک‌های مهندسی است که ما این اجازه را می‌دهد تا کنترل و بازرسی را برای ساختمان ساخته شده ، تا حدی انجام دهیم ، ولی مسلما شکل مطلوب‌ کار ، مربوطه به موقعیتی است که مراحل کنترل همزمان با مراحل اجرای کار انجام شده باشد. بنابراین در حالت کلی ، بیمه‌نامه موجود ، به ساختمان‌های در حال بهره‌برداری نظر ندارد و بعضا حالت‌های استثنایی را در شرایطی که ساختمان مراحل انتهایی ساخت خود را طی می‌کند و هنوز امکان مقداری کنترل بر روی آن وجود دارد ، در نظر می‌گیرد.
من اصولا با انجام مراحل کنترل و بازرسی و صدور بیمه‌نامه عیوب اساسی و پنهان برای چنین ساختمان‌هایی موافق نیستم، چرا که قاعدتا نتیجه‌جویی نخواهد داشت. در حقیقت و فنی حرکتی در جامعه انجام می‌شود، نباید انتظار داشت در یک‌بازه زمانی کوتاه، تمامی بخش‌های مربوط را پوشش دهد و همین که حرکتی انجام می‌شود که منجر می‌گردد تا حدودا درچشم‌انداز ۱۰ سال آینده، این بیمه ، همه ساختمان‌ها را پوشش دهد، بسیار مطلوب خواهد بود.

-بیمه‌نامه عیوب اساسی و پنهان ساختمان در روند تبدیل به بیمه‌نامه تضمین کیفیت ساختمان، نیازمند چه تغییرات و اصلاحاتی است؟
در حال حاضر بیمه‌نامه‌ای که از سوی برخی شرکت‌های بیمه مانند بیمه توسعه و دانا و … به عنوان بیمه‌نامه عیوب اساسی و پنهان ساختمان صادر می‌شود ، تضمین کننده کیفیت بنای دارای بیمه‌نامه نیست. لذا اعتقاد ما این است که شکل مطلوب این بیمه‌نامه در نهایت باید بیمه‌نامه تضمین کیفیت ساختمان باشد، در واقع از یک سو هنگامی که خریدار یک ساختمان دارای بیمه تضمین کیفیت ساختمان را در اختیار می‌گیرد به این منزله خواهد بود که ساختمان خریداری شده ، از یک سطح کیفی مطلوب و بالابر برخوردار است که البته ، این مانند علامت استاندارد روی کالاست، از سوی دیگر باید مسئولیت حرفه‌ای مهندسین هم در قبال ساختمان‌هایی که ساخته می‌شوند، باید به طور کامل تحت پوشش این بیمه قرار گیرد. چرا که مهندسینی که در حال فعالیت هستند ، اگر مقررات را رعایت کنند و وظیفه‌شناس باشند؛ این حق را دارند که از پوشش بیمه‌ای بابت مسئولیت خدماتی که ارائه می‌دهند، برخوردار باشند . بنابراین شکل نهایی و مطلوب این بیمه‌نامه از طرفی بیمه تضمین کیفیت برای خود ساختمان و از طرف دیگر بیمه جامع مسئولیت مهندسین در ساختمان خواهد بود که این موضوع در حال تدوین است و بخش‌هایی از شرکت‌های بیمه در حال تنظیم بندهای اصلاحی در راستای ارتقای این بیمه‌نامه هستند.

-آیا این بیمه‌نامه از لحاظ سطح کیفی دارای رتبه‌بندی است و مبحثی به نام درجه کیفی ساختمان را در برمی‌گیرد؟
درحالت کلی ، در این بیمه‌نامه هیچ گونه رتبه‌بندی پیش‌بینی نشده‌است البته در اقدام دیگری تحت عنوان شناسنامه فنی – ملکی ساختمان که براساس ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی برای یک ساختمان صادر می‌شود، پیش‌بینی درجه‌بندی ساختمان‌ها به صورت A ، Bو C انجام شده‌است که مقرر است در آینده جز لاینفک اسناد ساختمان محسوب گردد، به طوری‌که یک ساختمان در زمان فروش، الزاما باید یک شناسنامه فنی ملکی هم داشته باشد و امیدواریم که با تدوین شکل نهایی بیمه‌نامه تضمین کیفیت ساختمان ، این بیمه‌نامه جزء جدایی‌ناپذیر اسناد رسمی ساختمان شود. ضمن این‌که در برخی شهرها این بیمه‌نامه ، در ردیف مدارک لازم برای صدور پایان‌کار ساختمانی قرار داده‌شده و اگر برخی ساختمان‌هاحربه شرایط ویژه ، فاقد بیمه‌نامه مذکور باشند، پایان کار برای آنها صادر نخواهد شد. البته باید توجه کرد که از این موضوع ، نباید به عنوان یک حربه استفاده شود که منجر به تن دادن به دریافت هر بیمه‌نامه‌ای از هر شرکت بیمه‌ای شود و در واقع این بیمه‌نامه باید باعث بالا رفتن کیفیت و ارزش بنا شود نه اینکه صرفا برای دریافت پایان کار تهیه شود.

آیا بخشنامه جامع و فراگیری در مورد به کارگیری از موضوع وجود ندارد و توجه به این امر در شهرها، سلیقه‌ای است؟
در هر استان یک هیئت ۴ نفره متشکل از معاونت عمرانی استانداری مربوطه ، شهرداری مرکز استان ، ریاست نظام مهندسی و ریاست سازمان مسکن و شهرسازی استان ، وجود دارد که تصمیماتی می‌گیرند که در روند ساخت‌وساز این استان به خصوص مرکز آن استان ، جاری وساری می‌گردد ، بنابراین طبیعی است که این تصمیمات در برخی استان‌ها متفاوت از استان‌های دیگر اتخاذ می‌شود.چنان‌که برخی استان‌ها در اجرای ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی ، صدرو شناسنامه فنی ملکی ساختمان و به کارگیری مجریان ذی‌صلاح پیش‌قدم بوده‌اند ، لذا مسلما زودتر از استان‌های دیگر به مراحل بعدی وارد شده و استان‌ها عین هم عمل نمی‌کنند، مانند مورد صدور بیمه‌نامه و امثال هم.قطعات وزارت مسکن وشهرسازی، سازمان نظام مهندسی کل کشور و سازمان بیمه باید در یک توافق نظر این وحدت رویه را ایجاد نمایند تا همه استان‌های کشور ، در هماهنگی و موازات یکدیگر، عمل کنند و یک وحدت رویه در مواردی از این دست اعمال گردد تا شاهد پیشرفت و بهبود اثر بیشتر ، در این حوزه باشیم.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.