جدول ذخیره‌سازی ۱۳ قلم کالا در راستای هدفمندی

0

جدول ذخیره سازی ۱۳ قلم کالا به میزان بیش از یک میلیون تن کالای اساسی در راستای اجرای هدفمند کردن یارانه ها منتشر شد.
به گزارش  ConsBank به نقل از مهر، بعد از آنکه دولت تصمیم گرفت به منظور کاهش فشارهای تورمی ناشی از افزایش قیمت کالاهای اساسی در اجرای هدفمند کردن یارانه ها، موضوع ذخیره سازی کالاهای اساسی را در دستور کار قرار دهد، وزارت بازرگانی عملیات ذخیره سازی ۱۳ قلم کالای اساسی را با همکاری بخش خصوصی آغاز کرده است.
حمید علیخانی معاون وزیر بازرگانی نیز با اشاره به پیاده‌سازی طرح هدفمند کردن یارانه‌ها در کشور، گفته است: در حال حاضر وضعیت ذخیره سازی ۱۳ قلم کالای اساسی بسیار مطلوب است و دولت نگرانی از این بابت ندارد.
در این میان، ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای ذخیره سازی این ۱۳ قلم کالا در نظر گرفته شده است که البته در جریان بررسی‌های بیشتر، وزارت بازرگانی به این نتیجه رسیده است که ۳ قلم کالای اساسی دیگر را نیز به این فهرست اضافه کند.
بدین ترتیب ذخیره سازی بیش از یک میلیون تن کالای اساسی شامل ۱۳ قلم اصلی گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ، شیرخشک صنعتی، پنیر، کره، برنج، عدس، لوبیا، نخود، ماکارانی، روغن نباتی، قند و شکر با همکاری ۱۲ مباشر از بخش خصوصی در کشور آغاز شده است.

گوشت قرمز
براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، ذخیره سازی ۵۰ هزار تن گوشت قرمز با پرداخت ۲ هزار و ۴۴۵ میلیارد ریال تسهیلات، به اتحادیه های اسکاد، فرهنگیان و امکان، انجمن صنایع فرآورده های گوشتی ایران و اتحادیه تعاونی کارکنان نیروهای مسلح(اتکا) سپرده شده است.
در این میان اتکا ذخیره سازی ۱۰ هزار تن و اتحادیه اسکاد، فرهنگیان و امکان ۲۵ هزار تن گوشت قرمز را در مجموع با اعتبار هزار و ۷۸۵ میلیارد ریال به عهده گرفته اند، ضمن اینکه ذخیره سازی ۱۵ هزارتن از این محصول با اعتبار ۶۶۰ میلیارد ریالی نیز به انجمن صنایع فرآورده های گوشتی ایران سپرده شده است.

تخم مرغ
همچنین مقرر شده است تا ۱۰ هزار تن تخم مرغ با اعتباری در حدود ۸۰ میلیارد ریال توسط اتحادیه مرکزی مرغداران میهن ذخیره سازی شود، این درحالی است که براساس برنامه وزارت بازرگانی، تناژ مصوب جهت ذخیره سازی تخم مرغ ۱۰ هزار تن بوده است که مباشران تنها ۵ هزار تن از این مقدار را تعهد کرده‌اند.

گوشت مرغ
براساس این تصمیم، قرار بر این است که برای مقابله با آثار تورمی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، ۵۰ هزار تن گوشت مرغ توسط اتحادیه سراسری تعاونیهای کشاورزی مرغداران گوشتی ایران با اعتباری معادل هزار و ۴۷۴ میلیارد و ۳۳۵ میلیون ریال ذخیره سازی شود.

شیرخشک صنعتی
در برنامه است تا ۱۰ هزار تن شیرخشک صنعتی مشترکا توسط انجمن فرآورده های لبنی ایران و اتحادیه تعاونیهای تولیدکنندگان فرآورده های لبنی ایران با اعتباری معادل ۳۰۰ میلیارد ریال ذخیره سازی شود.

کره
در مورد کره نیز تصمیم بر این است که ۶ هزار تن کره توسط انجمن فرآورده های لبنی ایران و اتحادیه تعاونیهای تولیدکنندگان فرآورده های لبنی ایران و نیز اتحادیه اسکاد، با اعتباری معادل ۲۳۵ میلیارد و ۹۵۰ میلیون ریال ذخیره سازی شود، این درحالی است که از این رقم، ۳ هزارتن توسط اتحادیه اسکاد، از محل واردات تامین خواهد شد.

برنج
براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، ذخیره سازی ۲۸۷ هزار تن برنج با پرداخت ۲ هزار و ۷۲۷ میلیارد ریال تسهیلات، به اتحادیه های اسکاد، فرهنگیان، مصرف محلی و امکان و نیز اتحادیه بنکداران مواد غذایی سپرده شده است.
از رقم در نظر گرفته شده برای ذخیره سازی برنج، ۲۶۰ هزار و ۸۰۰ تن توسط اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران و ۲۶ هزار و ۲۰۰ تن توسط ۴ اتحادیه مذکور تامین می شود که اعتبار هر یک به ترتیب ۲۴۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال و ۲ هزار و ۴۷۸ میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال تعیین شده است.

عدس، لوبیا و نخود
براساس تصمیم دولت، مقرر شده است تا کار ذخیره سازی ۱۷ هزار تن عدس با اعتباری معادل ۲۴۷ میلیارد ریال توسط اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران صورت گیرد، همچنین کار ذخیره سازی ۲۵ هزار تن لوبیا با اعتباری معادل ۳۱۵ میلیارد ریال نیز به اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران سپرده شده است. براساس این تصمیم، اتحادیه بنکداران مواد غذایی موظف شده است تا با اعتبار ۳۳۰ میلیارد ریالی اقدام به ذخیره سازی ۳۳ هزار تن نخود کند.

ماکارونی
همچنین مقرر شده است تا کار ذخیره سازی ۳۵ هزار تن ماکارونی نیز به انجمن صنایع ماکارونی سپرده شود تا با اعتبار ۴۲۰ میلیارد ریالی نسبت به ذخیره سازی این تناژ اقدام کند.

روغن نباتی
برنامه ذخیره سازی روغن نباتی در دو بخش روغن ساخته شده به میزان ۷۲ هزار تن و روغن خام به میزان ۲۱۰ هزارتن تدوین شده است تا بر این اساس، انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران با اعتباری معادل هزار و ۵۶ میلیارد ریال برای روغن ساخته شده و ۹۴۰ میلیارد ریال برای روغن خام نسبت به این امر اقدام کند.

قند و شکر
براساس این تصمیم، قرار بر این است که ۲۰۷ هزار تن قندوشکر توسط اتحادیه های اسکاد، امکان، فرهنگیان و بنکداران مواد غذایی تهران ذخیره سازی شود که به ترتیب سهم سه اتحادیه نخست ۱۴ هزار و ۵۰۰ تن و سهم اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران، ذخیره سازی ۱۹۲ هزار و ۵۰۰ تن قند و شکر است. در مجموع، اعتبار در نظر گرفته شده برای ذخیره سازی این دو کالا ۷۵۰ میلیارد ریال است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.