جعبه روشن و صمیمی

0

جعبه روشن و صمیمی

دفتر معماری سی‌او‌ایکس (COX) یا کاکس با بیش از ۴۰ سال تجربه در زمینه طراحی و ساخت سازه‌هایی با کاربری‌های متنوع مسکونی، اداری، ورزشی، اقامتی و درمانی جایگاه بسیار شناخته‌شده‌ای در دنیا به دست آورده است. مرکز اصلی این مجموعه در شهر ملبورن کشور استرالیا قرار دارد و در مجمو ۴۰۰ نفر در سراسر جهان با این گروه خوشنام همکاری دارند. از سیاست‌های کلیدی و عوامل موفقیت گروه کاکس باید به همکاری موازی استودیو‌ها و دپارتمان‌های گوناگون در زیرمجموعه پروژه‌های واحد اشاره کرد. هماهنگی و عملکرد واحد این مجموعه‌ها سبب شده است تا تمام ابعاد طراحی و اجرایی سازه نظیر ملاحظات حقوقی، زمان‌بندی‌ها و تاریخ تحویل نیز به‌درستی دنبال شود.

دفتر باکس

دفتر اداری باکس (به معنای جعبه) یا جعبه در سال ۲۰۱۶ از سوی در مساحت ۸۸۰ مترمربع اجرا شد. سؤالی کلیدی در ابتدا برای طراحان این محیط اداری مطرح بود: چگونه باید خلق کنیم؟ نگرانی‌هایی مبنی‌بر جانمایی‌ها و محل و ترکیب قرارگیری کارمندان به چشم می‌خورد. بنابراین این موضوع سبب شد تا هدف‌هایی برای طراحی برجسته شود و به‌نوعی در بهبود و اعتلای فعالیت اصلی میان گروه‌ها و دپارتمان‌ها گوناگون طارحی کاکس مؤثر واقع شود. در این راستا متخصصان طراحی تلاش کردند تا برای ایجاد معماری معاصر بر اصولی نو و در عین حال پیچیده از طراحی اداری متمرکز شوند. روند طراحی بر مبنای سؤالاتی شکل گرفت. این سؤالات عبات است از: چگونه می‌خواهیم در یک محیط با یکدیگر کار کنیم؟ چگونه می‌توانیم پاسخگو نیاز‌ افراد باشیم و از طرفی هم تمایل به ایجاد تجربه‌ای کاری اجتماعی را فراهم آوریم؟ چگونه می‌توانیم یک محیط کاری ایجاد کنیم که افراد قادر باشند حرفه‌ای را توسعه داده و مهارت‌ها و دانش خود را گسترش دهند؟ چگونه می‌توانیم سازمانی آموزنده ایجاد کنیم که بازتابنده و پیش روی تفکرهای نو باشد؟ چطور می‌توانیم محیط اداری ایجاد کنیم که ارزش ورود به آن و همکاری را داشته باشد و همچنین در عین حال کارفرمایان و بازدیدکنندگان را خوشحال کنند؟

اتموسفر‌های متنوع

موضوع کلیدی در طراحی، پاسخگویی به ترکیبی متنوع از نیاز‌های حرفه‌ای و شخصی کارمندان بود که بر این اساس اولویت‌هایی در نظر گرفته شد. برقراری تعادل ‌میان زمینه‌های اختصاصی و کاربردی از جمله این اولویت‌ها بود که در حوزه‌هایی همچون ایجاد فضای ماکت‌سازی، نشریات رومیزی، فضای اداری کارمندان، پشتیبانی فنی و اطلاعات، سالن جلسات رسمی و همچنین خلق فضای عمومی مشترک نمود یافته است. یکی از ویژگی‌های این پروژه، ایجاد طیف وسیعی از تنوع فضایی است که پرسنل این فرصت را داشته باشند تا در طول روز گزینه‌های مختلفی را برای نشستن و ادامه کار انتخاب کنند و فضای خسته‌کننده و راکدی نباشد. در نتیجه شاهد چندین اتموسفر گوناگون کاری، نشست‌های دوستانه، کتابخانه، صرف غذا و نوشیدنی هستیم.

محیط اجتماعی واقع در مرکز ساختمان بسیار پویا و خوش‌انرژی از ویژگی‌های شاخص و برجسته دفتر اداری باکس است که به صورت پلکان طراحی شده است. این پلکان علاوه‌بر اینکه شکلی صمیمی و دوستانه به این محیط بخشیده است، همچنین امکان برقراری جلسات، ملاقات و تعاملات اجتماعی بیشتری را میان کارمندان و همچنین مراجعه‌کنندگان به دفتر را ترتیب داده است. چوب، شیشه، فولاد و کفپوش تیره سنگی متریال‌های اصلی این مجموعه است که به فراخور کاربری و میزان عبور و مرور افراد گزینش شده است. این در حالیست که سقف شیشه‌ای موجود در این واحد اداری هرگز اجازه نمی‌دهد روز‌ها برای کارمندان بی‌بهره از نور آفتاب صبحگاهی سپری شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.