جلسه افزایش مزد کارگران برگزار شد

0

به گزارش Consbank، سومین جلسه کمیته تخصصی مزد شب گذشته بدون حضور معاون روابط کار و با حضور نمایندگان کارگران و کارفرمایان و نماینده وزارت کار در محل این وزارتخانه برگزار شد.
 اما با توجه به اینکه هر ساله هنگام تعیین مزد شرکای اجتماعی اعداد و ارقامی را در تعیین سبد غذایی خانوار مشخص می کردند ضرورت داشت تا مرجعی به صورت رسمی مشخص کند که در تعین دستمزد چه ملاک هایی مد نظر است.
با توجه به اینکه تبصره ۲ ماه ۴۱ قانون کار بر تأمین معیشت خانوار تأکید دارد، باید ملاک های تعیین معیشت در سبد خانوار مشخص شود. در همین راستا نماینده انستیتو تغذیه در کارگروه بررسی مزد ۹۶ شب گذشته حضور داشت و توضیحاتی در این باره ارائه کرد. همچنین با توزیع فرم هایی مشخص درباره معیار تعیین معیشت مقرر شد تا نمایندگان کارگران مباحث را بررسی و نتیجه را در جلسه های بعدی مزدی ارائه دهند.
یکی از نمایندگان حاضر در این جلسه بیان می کند: با توجه به تبصره دوم ماده ۴۱ قانون کار درباره تشکیل سبد معیشت خانوار ۳٫۵ نفری کارگران، نماینده انستیتوی تغذیه از سوی وزارت کار در این جلسه دعوت شده بود تا گزارش‌های رسمی و علمی پیرامون میزان تغذیه لازم برای کارگران و خانواده آنان بیان کند. نماینده انستیتو تغذیه گزارشی درباره میزان کالری مورد نیاز کارگران در محل کار و اینکه شامل چه ترکیباتی باشد، ارائه کرد که در نشست‌های بعدی با تحقیقات لازم مورد توافق قرار خواهد گرفت، به طور مثال میزان کالری مورد نیاز یک خانوار کارگری در یک ماه مورد بررسی قرار گرفت. 
یکی از مواردی که در جلسه دیشب پیش آمد توزیع فرم هایی از سوی وزارت کار برای نظرسنجی از شرکای اجتماعی درباره پیشنهادهای افزایش مزد ۹۶ بود. زمان جلسه بعدی هنوز مشخص نیست و از سوی وزارت کار تعیین می شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.